Burun Estetiği (Rinoplasti) Nedir?

Burun estetiği burunda bulunan kıkırdak ve kemik yapılarında değişiklik yaparak gerçekleştirilen operasyona denir. Bu yapılan plastik cerrahi operasyonunun tıbbi ismi rinoplastidir. Estetik operasyonlar arasında en sık uygulanan burun estetiğinin bir diğer adı ise nazoplastidir. Sonradan oluşan veya doğumdan gelen şekil bozukluklarını düzeltmek için yapılır.

Burundaki şekil bozukluğu çoğu zaman estetik açıdan rahatsızlık verir. Fakat tek sonucu bu değildir. Kemik ve kıkırdak yapıda bozukluk olması kişinin nefes alıp vermesini de zorlaştırır. Bu sorun uzun vadede solunum bozukluklarına neden olur. Bu yüzden burun yapısında bulunan elemanların normal formuna uygun ve düzgün olması önemlidir.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Kimlere Uygulanır?

Burun kemiğinde çıkıklık veya eğrilik olması, kıkırdaktaki şekil bozuklukları, bunun asimetrik olması veya aşırı büyük olması gibi durumlar estetik ameliyatı gerektiren nedenlerdir. Kişisel tercihlerin önemli olduğu bu operasyonda hekim muayenesi ve ön tanı da gereklidir. Cerrahi müdahale ile burunda birçok değişiklik yapılabilir.

Bu değişiklikler şu şekildedir:

  • Burun büyüklüğünün değiştirilmesi
  • Deliklerin düzenlenmesi
  • Ucun yeniden şekillendirilmesi
  • Burun açısının değiştirilmesi
  • Kemer düzleştirilmesi

Burun estetiği gerektiren durumlar kişiden kişiye de değişir. Bazı kişiler çok büyük ve kemerli bir buruna sahip oldukları halde bunun düzeltilmesine sıcak bakmaz. Bazı kişiler ise normal burun yapısına sahip oldukları halde bu görünümü değiştirmek ister.

Burun Estetiği (Rinoplasti) Kimlere Uygulanır?

Burun Estetiği Yöntemleri Nelerdir?

Ankara burun estetiği iki ayrı yöntemle yapılır. Bu yöntemler kişinin durumuna ve olası komplikasyon ihtimaline karşı opsiyonel olarak tercih edilir. Yöntemlerden birincisi açık rinoplasti, diğeri ise kapalı rinoplastidir.

Açık rinoplasti yönteminde, burun delikleri arasında cilt insizyonu yapılarak burun iskeletine ulaşılır. İskeletin görünmesi için burun derisi çıkarılır. Burun bölgesindeki bütün kıkırdakların üstü açılır. Diğer yöntem olan kapalı rinoplastide ise doğrudan burun deliklerinden operasyon yapılır.

İki yöntem birbirinden farklı teknikler ve yoğun çalışma gerektiriyor. Hangi ameliyatın size daha uygun olacağı konusunda güvenilir bir merkez ve alanında uzman doktorları tercih ederek karar verebilirsiniz.

Burun Estetiği Yaş Sınırı Var Mıdır?

Rinoplasti ameliyatı da diğer tüm ameliyatlar gibi az da olsa risk barındırır. Bu yüzden herkese ve her yaştan insana yapmak doğru olmaz. Operasyon için hastanın uygun yaş sınırına gelmesi beklenir. Kemik ve kıkırdak doku gelişiminin tamamlanması için bu süre gereklidir.

Burun gelişimi erkeklerde kadınlara oranla daha geç tamamlanır. Aynı şekilde vücut gelişimi de erkeklerde birkaç yaş daha sonra gerçekleşir. Boy, yüz ve burun uzaması gibi fiziksel değişiklikler erkeklerde 18 yaşına kadar sürebilir. Kadınlarda büyüme ve gelişme genellikle 16 yaş civarında durur.

Gelişimin tamamlanmasını baz alarak yapılan rinoplasti ameliyatında kadınlar için 16 yaş sonrası erkek burun estetiği için ise 18 yaş sonrası uygundur. Bu yaş sınırından sonra kemik ve kıkırdak dokuda büyüme olmayacağı için yaş sınırına riayet etmek ameliyatın başarı şansını arttırır.

Burun Estetiği Ve Kepçe Kulak Ameliyatı Aynı Anda Yapılabilir Mi?

Yüz bölgesinde en yaygın karşılaşılan estetik sorunlardan biri de kepçe kulaktır. Kepçe kulak sorunu da ameliyat ile düzeltilebilir. Bazı kişiler hem burun hem de kepçe kulak ameliyatına gerek duyabilir. Bu durumda iki operasyonun birlikte yapılıp yapılmayacağı merak edilir. Bu iki operasyon birlikte yapılabilir. Burun estetiği ve kepçe kulak ameliyatı aynı anda yapılabilir.

Kulak ve burun birbirinden uzak olsa da aynı bölgede yer almaları ameliyatın birlikte yapılma şansını artırıyor. Kulak kıkırdağı ile birlikte burun kemik ve kıkırdakları aynı anda düzenlenebilir. Fakat bu özen ve titizlik isteyen bir uygulamadır. Bu yüzden burun estetiği için tecrübeli ve donanımlı klinikleri tercih etmeniz yararınıza olacaktır.

Burun Estetiği Doktoru Nasıl Seçmelidir?

Burun estetiği sonrası sorun yaşamak istemiyorsanız estetik doktorunu doğru seçmeniz gerekiyor. İyi bir eğitim, başarılı operasyonlar ve tecrübe gibi kriterler en iyi doktoru bulmanıza yardımcı olur.

Ülkemizde estetik doktorları son derece başarılı ve kaliteli işlere imza atıyor. Bu yüzden sadece yurt içi değil yurt dışından da ülkemizdeki estetik doktorlarına ilgi büyüktür. İyi bir doktor seçerken sizi dinleyip isteklerinizi dikkate aldığından emin olmalısınız.

Seçtiğiniz doktor beklentilerinizi ve fiziksel durumunuzu doğru ele almalıdır. Alanındaki başarısının yanı sıra hasta ile iletişiminde de profesyonel hareket eden estetik doktorlarını tercih edebilirsiniz. Böylece kendinizi hem emin ellerde hem de daha güvende hissedeceksiniz. Üstelik istediğiniz veya ona en yakın görünüme konforlu bir şekilde kavuşabilirsiniz.

Burun Estetiği Doktoru Nasıl Seçmelidir?

Rinoplastide Hangi Anestezi Uygulanır?

Burun ucu estetiği veya diğer rinoplasti ameliyatlarında hastanın acı hissetmemesi ve rahat olması için anestezi uygulanır. Lokal anestezide hastanın bir miktar ağrı çekmesi normaldir. Bununla birlikte lokal anestezide tansiyon kontrolü tam sağlanamaz. Kanama kontrol edilemediği için ameliyat sahası net olarak görüntülenmez. Hassas çalışmayı gerektiren rinoplasti ameliyatında bu durum sıkıntılıdır.

Genel anestezide hasta maksimum konforla ameliyat olur. Kanama önlendiği için ameliyattaki görüş net olur. Ameliyat sırasında veya sonrasında yaşanabilecek riskler en aza indirilir. Ağrı neredeyse hiç yok denecek kadardır. Tüm bunlar ele alındığında genel anestezi ile yapılan rinoplasti ameliyatları hasta açısından çok konforlu cerrah açısından da maksimum performans olanağı sağlar.

Rinoplasti Sonrası Nefes Bozuklukları Düzelir Mi?

Burun estetik olarak önemli bir organdır. Bununla birlikte nefes alma, solunan havayı nemlendirme, ısıtma ve filtreleme gibi önemli fonksiyonları da bulunur. Koku alma organımız burun kemik ve kıkırdaklardan oluşan bir anatomik yapıya sahiptir. Bu yapının bozulması burnun işlemini kaybetmesine neden olur. Burnun en önemli işlevlerinden biri olan nefes alıp vermektir. Bu bozuk bir burunla mümkün değildir.

Burnun şeklinde eğrilik, darlık veya bozukluk olması halinde sağlıklı nefes alışverişi yapmak neredeyse imkansızdır. burun estetiği ameliyatlarının bir çoğu da nefes bozukluklarını düzeltmek için yapılır. Uzman hekim muayenesi ile sağlıklı olmayan nefes alışverişi çok kolay teşhis edilir. Buna neden olan eğrilik veya darlık yine uzman cerrahlar tarafından kolayca düzeltilir.

Burun Estetiği Zararları Nelerdir?

Sağlık için yapılan tüm operasyonlarda olduğu gibi burun estetiği operasyonunda da bazı riskler vardır. Bu riskler ameliyattan önce hasta ile mutlaka paylaşılır. Hekim tüm riskler, komplikasyonlar ve olası sorunlar için hastayı detaylı olarak bilgilendirir.

Burun hassas yapılı olduğundan dolayı en çok karşılaşılan risk kanamadır. Ameliyat sırasında veya sonrasında kanama riski yüksektir. Fakat bu kanamadan kasıt hayati bir kayıp değildir. burun estetiği ameliyatından sonra ikinci bir operasyon gerekebilir. Örneğin nefes almayı zorlaştıran komplikasyonlar olması halinde tekrar ameliyat sorunu olur.

Burun Estetiği Fiyatları 2024

Burun estetiği fiyatları 2024 merak edilen bir konudur. Yapılan operasyonun detaylarıyla birlikte maliyet de insanları düşündürüyor. Estetik uygulamalar genel olarak masraflı görülse de söz konusu sağlık olunca bu pürüz göz ardı edilebiliyor. Yapılan işlemler ve teknikler fiyat konusunda fikir verir.

Uzman bir doktora danışarak operasyona uygun olup olmadığınızı ve tıbbi gerekliliklerini belirlemede fiyat konusunda net bir bilgi almanız mümkün değil. Tıbbi merkezin profesyonel olması ve doktorun bu alandaki tecrübeleri de burun estetiği fiyatları konusunda farklılıklara neden oluyor.

Sonuç

Hem estetik hem de sağlık açısından önemli bir fonksiyona sahip olan burunla ilgili bazen doğuştan bazen de sonradan yaşanan travmalara bağlı olarak bozulmalar görülür. Kemik veya kıkırdak dokuda meydana gelen bozulmalar burnun dışarıdan görünümünü bozmakla kalmayıp nefes alıp vermeyi de etkiler. Yaşam kalitesini bozan bu durumu düzeltmek için uzman bir klinik arıyorsanız Op. Dr. Zeynep ŞEN tam size göre.

Eğer siz de burun görünümünden rahatsızsanız, yapısal bozukluk hissediyorsanız veya nefes problemi yaşıyorsanız uzman görüşü alabileceğiniz ve güvenle burun estetiği ameliyatı olabileceğiniz tek adres burası. Fiyat bilgisi ve detaylı bilgilendirme almak için istediğiniz zaman iletişime geçebilirsiniz.

İletişime Geçin

Size daha yakından yardımcı olabilmemiz için lütfen hemen iletişime geçin.