Göz Kapağı Ameliyatı Nedir?

Göz kapağı ameliyatı göz kapaklarında oluşan fazla kas dokusunu ve sarkan deriyi çıkarmak için yapılan cerrahi işlemler bütünüdür. Göz çevresindeki dokuda meydana gelen her bozukluğu gidermek için plastik cerrahları büyük bir titizlikle çalışır. Yaşın ilerlemesi, yer çekiminin etkisi, biyolojik özellikler doğal olarak göz çevresindeki ciltte sorunlar meydana getiriyor.

Torbalanma, bollaşma, renk değişikliği, kırışıklık, iz ve gevşeme gibi bulgular estetik olarak kaygıya sebebiyet verir. Çevresel faktörler, günlük yaşamın koşuşturması, kötü alışkanlıklar, düzensiz beslenme ve sağlıksız yaşam gibi birçok faktör bu cilt sorunlarını tetikler.

Hayatın her döneminde göz kapağı sorunları ile karşılaşmak mümkündür. Modern tıp ve teknolojik cihazlar bu estetik kaygının ortadan kaldırılması için yeterli donanıma sahiptir. Titiz muayene ve deneyimli plastik cerrah analizi ile kusursuz bir göz tasarımına sahip olabilirsiniz.

Göz Kapağı Yaşlanma Belirtileri Nelerdir?

Deri elastik yapıya sahiptir. Yaş ilerledikçe bu esnekliğini kaybetmeye başlar. Göz ve çevresindeki ciltte yaşanan esneklik kaybı göz kapaklarında toplanmaya neden olur. Biriken cilt dokusu hem alt hem de üst göz kapağında hoş olmayan bir görünüme neden olur.

Göz kapaklarında oluşan yaşlanma belirtileri şunlardır:

 • Göz kapağı düşüklüğü
 • Göz altlarında torbalanma
 • Göz çevresinde renk değişimi
 • Göz kapaklarında sarkma ve kırışıklık
 • Yorgun yüz ifadesi
 • Kaz ayağı çizgileri

Yaşlanmanın ilk belirti ve izleri göz çevresinde oluşur. Bu durum yaşlı ve yorgun bir his yaratır. Eğer olduğunuzdan daha yaşlı göründüğünüzü düşünüyorsanız güvenilir bir uzman ile göz kapağı estetiği yaptırabilirsiniz.

Göz Kapağı Estetiği (Blefaroplasti) Kaç Yaşında Yapılır?

Göz kapağı estetiği diğer adı ile blefaroplasti, 35 yaşın üstündeki kadın veya erkeklerde yapılır. Yaşlanma izlerinin göz kapaklarında oluşması daha çok bu yaşlarda görülmeye başlar. Yaşlanmanın dışında da göz kapağı sorunu yaşayanlar içinse her yaşta estetik yapılabilir.

Medikal olarak göz estetiğine ihtiyaç duyanlar gerekli tetkikler ve muayeneler sonucunda işleme alınabilir. göz kapağı estetiği yaptıranlar bu alanda yaşlanmayı durdurduğunu düşünebilir. Fakat bu yanılmaya neden olur. Estetik ile mevcut yaşlanma etkileri ortadan kaldırılır. Bu durum 8 seneye kadar etkisini devam ettirir.

Göz Kapağı Ameliyatı (Blefaroplasti) Öncesi Nelere Dikkat Edilmeli?

Göz kapağı ameliyatı öncesinde varsa kronik hastalıklar ve kullanılan ilaçları hekime bildirilmelidir. Özellikle kan sulandırıcı ilaç kullanıyorsanız bir hafta öncesinden kesmeniz gerekebilir. Lokal anestezi ile yapılması planlanan ameliyatlarda beslenme kısıtlamasına gidilmez. Fakat genel anestezide bir gece öncesinden yeme, içme bırakılmalıdır.

Uygulamada istenilen başarıya ulaşabilmek için öncesinde ve sonrasında hekim tavsiyelerine dikkat etmekte yarar var. Sigara ve alkol gibi zararlı alışkanlıklar iyileşmeyi geciktireceği için en az 2 hafta öncesinden bırakılmalıdır. Beklenmedik etkilere yol açmaması adına kullanılan bitkisel veya doğal içerikli takviye ürünler de yine doktor kontrolünde düzenlenmelidir.

Üst Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Başarılı bir üst göz kapağı estetiği doktor ile hastanın birlikte kararı ile yapılır. Genel veya lokal anestezi olup olmayacağına beraber karar verirler. Karar vermede hastanın ek hastalıkları, panik atak ve benzeri rahatsızlıkları göz önünde bulundurulur. Hasta ne kadar sakin ve ılımlı bir yaklaşıma sahip olursa uygulama o kadar konforlu olur. Örneğin panik atak gibi sağlık sorunu olmayanlarda lokal anestezi ile işlem yapılır.

Üst göz kapağının uyuşması sağlandıktan sonra küçük bir kesi yardımıyla buradaki fazla cilt uzaklaştırılır. Özel bantlarla operasyonun güvenliği sağlanır. Fazla kas ve deri dokusunun çıkarılması cerrahi işlem gerektirdiği için göz kapağının katlanma çizgisi kesi yapılacak yer olarak belirlenir.

Bu sayede ameliyat sonrasında herhangi bir iz görünmez. Bu işlem Kaş kaldırma ve alın germe gibi operasyonlarla birlikte yapıldığında kozmetik olarak daha iyi sonuçlar verir. Tercihe göre operasyonla birlikte badem göz estetiği ile gerçekleştirilir.

Alt Göz Kapağı Estetiği Nasıl Yapılır?

Göz kapağı estetiğinde alt kapakta yapılacak işlemler daha uzun ve komplekstir. Sarkık dokuyu onarmakla birlikte oluşan göz altı torbalarının tedavisi de bu işlemde gerçekleştirilir. Alt göz kapağı estetiği genel anestezi ile yapılır. İşlem bir saatten fazla süreceği için hastanın konforunu korumak adına genel anestezi tercih edilir.

Göz kapağının 3-4 mm altından kesi yapılarak müdahale başlar. Fazla cilt çıkarılır ve torbalanmaya neden olan septum yapısı onarılır. Bu aşamada kişinin isteğine bağlı olarak yüze lifting sütürleri eklenebilir.

Ameliyat sonrası dikiş özel bantlarla kapatılır ve bu bantlarla hastanın bir haftada iyileşmesi beklenir. Eğer kişide sadece torbalanma sorunu varsa bu durumda kesi kapağın iç kısmından yapılır. Cilde müdahale edilmediği için dışarıdan herhangi bir iz görünmez. lazerle göz kapağı estetiği de yine görünen bir iz bırakmayan uygulamalardır.

Göz Kapağı Düşüklüğü Neden Olur?

Yüz anatomisinde estetik parçalar vardır. Burun, dudak, elmacık kemiği, kulak, göz ve kaşlar ne kadar orantılı ve kusursuz olursa kişinin kendine olan güveni de o kadar yüksek olur. Fakat çeşitli travmalar veya doğuştan gelen anomaliliklerden dolayı her zaman istenilen kusursuzluğu yakalamak mümkün değildir.

Bu aşamada alanında uzman, tecrübeli ve profesyonel plastik cerrahların müdahalesine gerek duyabilirsiniz. Göz kapağı ile ilgili karşılaşabileceğiniz sorunların en temel nedeni buradaki sinirlerin hasar görmesidir.

Göz kapağı düşüklüğüne neden olan başlıca etkenler şu şekilde sıralanabilir:

 • Anne karnındayken kas gelişiminin tamamlanmaması
 • Hastalıklar
 • İlaçların yan etkisi
 • Çeşitli nedenlerle kasların zayıflaması
 • Yaşın ilerlemesi
 • Diyabet
 • Hipertansiyon
 • Göz tümörü
 • Göze alınan darbeler

Gördüğünüz gibi göz kapağının düşük olması kas zayıflığının yanı sıra başka birçok nedenden de kaynaklanabilir. Göz kapağı estetiği ile nedeni her ne olursa olsun estetik problemler ortadan kaldırılabiliyor.

Göz Kapağı Ameliyatı Fiyatları 2024

Göz kapağı ameliyatı fiyatları şehir, merkez, hekim ve işlem türüne göre değişkenlik gösterir. Her merkezin kendi bünyesinde faturalandırdığı farklı fiyatlar görebilirsiniz. Bu fiyatları incelerken öncelikle merkezin kaliteli ve güvenilir olmasını esas almalısınız.

Cerrahın başarılı uygulamaları ve referansının olması da yine fiyattan önce bakılması gereken bir konudur. Üst ve alt göz kapağındaki sorunlar doktor muayenesi ile ele alınır. Yapılacak işlem ve uygulamalar belirlendikten sonra fiyat verilebilir.

Yaşlanma belirtilerine karşı yapılacak en etkili çözüm ameliyattır. Fakat bazı durumlarda ameliyat yerine lazer uygulamalar veya ameliyatsız işlemlerde estetik uygulamanın bir parçası olabilir. Ameliyatsız göz kapağı ameliyatı veya diğer uygulamalar konusunda fiyat bilgisi almak için merkezle iletişime geçebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Göz Kapağı Ameliyatı Sağlıklı Mı?

Göz kapağında oluşan düşüklüğü veya kusuru düzeltmek için yapılan göz kapağı ameliyatı işinde tecrübeli plastik cerrahlar tarafından yapıldığı sürece sağlıklı bir uygulamadır.

Göz Kapağı Estetiği Kaç Yıl Dayanır?

Göz kapağı ameliyatıyaşlanma izlerini ortadan kaldırır fakat yaşlanmayı önleyemez. Bununla birlikte kalıcı bir uygulama olduğu için ortalama 10-15 yıla kadar dayanır.

Göz Kapağı Ameliyatı Kaç Dk Sürüyor?

Göz kapağı ameliyatında süreyi yapılacak işler belirlerken ortalama bir değer vermek gerekirse 45 dakika ile bir saat arasında sürdüğünü söyleyebiliriz.

İletişime Geçin

Size daha yakından yardımcı olabilmemiz için lütfen hemen iletişime geçin.