Karın Germe Ameliyatı Nedir?

Karın germe ameliyatı abdominoplasti olarak bilinir ve yaygın yapılan bir uygulamadır. Çeşitli nedenlerden dolayı karın derisinde deformasyon ve sarkma oluşabilir. Hamilelik veya aşırı kilo alıp vermek bu sorunun en temel nedenleri arasındadır. Spor, egzersiz ve diyet gibi yöntemler sarkmış karın derisini bir miktar toparlamaya yeter.

Fakat ileri düzey sarkmalar için cerrahi dokunuşlarla ihtiyaç duyulur. Modern teknolojinin aktif olarak kullanıldığı estetik uygulamaları her geçen gün biraz daha ilgi görüyor. Uygulamalar kişilerin ihtiyacına ve beklentisine göre değişiyor. En çok yapılan uygulamalardan biri de karın germedir.

Operasyon ile karın derisi yeniden şekillendirilir ve kontör uygulanır. Fazla deriyi toparlayan popüler bir uygulamadır. Sarkan ve deforme olan karın derisini gererek, düzeltme işlemine karın germe ameliyatı denir.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Olur?

Ameliyat, anestezi altında ve uzman doktor kontrolünde olur. Kişiye uygun anestezi yöntemi ile sedasyon sağlanır. Daha sonra belirlenen yerlere uygun kesiler atılır ve işlem başlar. Kesi geleneksel, mini ve genişletilmiş olarak üç farklı şekilde yapılabilir.

Ameliyatın sonraki aşamaları ise şu şekildedir:

 • Kesi ile birlikte doku ayrılır ve kaslar şekillendirilir.
 • Ameliyatta fazla deri ve yağ dokusu çıkarılır.
 • Göbek deliği yeni kontura uygun pozisyona alınır.
 • Kesi kapatılır.
 • Dren takılır.
 • İyileşme süreci ile ilgili hasta bilgilendirilir.

İyileşme sürecinde pansuman ve sıkıştırma giysileri ile ilgili hastaya detaylı açıklamalar yapılır. Bu açıklamalara ve uygulamaya ne kadar özen gösterilirse ameliyat başarısı da o kadar yüksek olur.

Karın Germe Ameliyatı Nasıl Olur?

Karın Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Ameliyatın süresini etkileyen birçok faktör vardır. Onarılacak kas, çıkarılacak yağ, düzeltilecek alan, gerilecek deri ve prosedür süreyi değiştirir. Ortalama bir işlem 2 ila 5 saate kadar uzayabilir. En kısa süren operasyonlar ise 1-2 saatte tamamlanır. Burada cerrahın deneyimi, ekipmanların donanımlı olması ve yardım ekibinin profesyonel yaklaşımı da yine süreyi etkiler.

Ameliyat süresi, sürecin sadece bir parçasıdır. Ameliyat sonrası iyileşme de istenen sonuca ulaşabilmek için kritik bir öneme sahiptir. Ameliyat sonrasında bir müddet tıbbi gözetim altında olmanız gerekir. Karın germe ameliyatı sonrası cinsel ilişki için iyileşme beklenmelidir. Korumalı cinsel ilişkiye bir müddet sonra başlayabilirsiniz. Taburcu olduktan sonra özellikle hekimin talimatlarına dikkatlice uymak önemlidir.

Karın Germe Ameliyatı İyileşme Süresi

Karın germe ameliyatı sonrası ve ameliyat sırasında hasta ağrı duymasın diye anestezi uygulanır. Ameliyattan sonra bilinci yerine gelen hastada baş dönmesi ve sersemlik olabilir. İyileşme sürecinde kullanılması gereken antibiyotik ve ağrı kesiciler ihmal edilmemelidir.

Pansuman ve yara bakımı da iyileşme sürecinde önemli role sahiptir. Ameliyatın şekline ve büyüklüğüne göre iyileşme süreci değişir. Kişinin farklı sağlık sorunlarının olması da yine iyileşme sürecini etkiler.

Karın germe operasyonundan sonra hastalar 6 ile 8 hafta arasında iyileşme gösterir. Tamamen iyileşme 10 haftayı bulsa bile yaklaşık 2 haftadan sonra kişi günlük aktivitelerine ve işlerine geri döner. 6 haftadan sonra hafif egzersiz ve aktivitelerde yapabilirsiniz. Bu süreci en verimli ve başarılı bir şekilde tamamlayabilmek için doktorunuzun tavsiyelerine uymanızda yarar var.

Karın Germe Ameliyatı Sonrasında Hamilelik

Karın sarkmalarının en büyük nedenlerinin başında hamilelik geliyor. Hamilelik boyunca alınan kilolar ve karın bölgesine yerleşen bebek buradaki derinin genişlemesine, kas yapısının deforme olmasına neden oluyor.

Doğumdan sonra bu bölge bir miktar toplansa bile eski haline dönmesi ciddi bir çaba gerektiriyor. Karın germe ameliyatı olanlar hamilelik için en az bir yıl beklemelidir. Bebeğin rahim içinde ve karında rahatça büyüyebilmesi için kas dokunun iyileşmesi gerekiyor.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Karın kaslarını onararak bölgenin deforme olmadan önceki görünümüne kavuşmasını sağlayan karın germe ameliyatı herkese yapılır. Karın derisinde oluşan ufak sarkmalar için spor ve egzersizler etkili olabilir.

Fakat yüksek oranlarda kilo veren kişilerde sarkan deriyi toparlamak için egzersizler yetersiz kalır. Profesyonel ve alanında uzman cerrahlar ile kısa sürede ve konfor içinde bu sorunu gidermek mümkün.

Karın germe operasyonu için uygun olmayan kişiler ise şunlardır:

 • Karın kasları sorunlu olanlar,
 • Kronik hastalığı olanlar,
 • Daha önce doğum yapmamış olanlar,

Cerrahi işlemlerden önce yapılan bir takım tahliller de kişinin uygun olup olmadığı konusunda yardımcı olur. Tetkikler ve muayene ile karın germe ameliyatı riskleri de en aza indirir. Bu yüzden deneyimli hekimleri ve kaliteli merkezleri tercih etmeniz yararınıza olur.

Karın Germe Ameliyatı Kimlere Yapılır?

Karın Germe Ameliyatı Hangi Durumlarda Yapılır?

Karın bölgesindeki kaslar, sık kilo alıp verme, gebelik, yaşın ilerlemesi gibi nedenlerden dolayı deforme olur. Çekici ve estetik bir görünüm için bu doku sorunu ortadan kaldırılmalıdır.

Karın germe operasyonunun yapıldığı durumlar şu şekildedir:

 • Doğumdan sonra karında şişlik, çatlak ve sarkma olması,
 • Zayıflama yöntemlerinden yarar görülmemesi,
 • Kilo sorunu olması,
 • Kilo verdikten sonra sarkma ve çatlak yaşanması,
 • Kilo ve vücut ölçülerinin ideal olmasına rağmen karında yağlanma sorunu,

Bu operasyona kişiler tek başına karar veremez. Uzman hekim ve cerrahlar hangi durumlarda karın germenin yapılacağına dair tecrübe sahibidir. Bu yüzden güvenilir hizmet veren merkezlere başvurmak çok önemlidir.

Karın Germe Ameliyatı Teknikleri Nelerdir?

Karın derisinde bulunan bağ dokunun gevşemesi, karın duvarının öne gelmesi, bolluk ve çatlak oluşumu karın germek operasyonu ile düzeltilir. Ameliyat, kişinin durumuna göre değişir. Operasyonun teknikleri ise usta bir heykeltıraş edasıyla cerrahın becerisine bırakılır.

Karın derisini germe ameliyatı şu tekniklerle yapılır:

 • Deri kaburgaya doğru gerginleştirilir.
 • Kasların belirginleştirilmesi sağlanır.
 • Kaslar biçimlendirilir.
 • Şekillendirilen kaslar dikişle sabitlenir.
 • Üstte kalan fazla deri aşağıya çekilir ve gerilir.
 • Göbek deliği yeni yerine taşınır ve sabitlenir.
 • Kan ve ödemin atılması için dren takılır.

Mini operasyonlarda lokal anestezi yeterli olurken komplike ameliyatlarda genel anestezi kullanılır. Kişinin ameliyat sonrasında da konforlu bir iyileşme süreci geçirmesi önemlidir. Karın germe ameliyatı sonrası komplikasyonlar için de bir takım ilaçlar reçete edilebilir.

Karın Germe Ameliyatı Fiyatı 2024

Karın germe ameliyatı fiyatları güncel olarak değişebiliyor. 2024 yılının fiyat aralığını belirlemede bazı faktörler baz alınıyor. Örneğin kişinin genel durumu, uygulama alanı, bölgedeki diğer deformasyonlar ve ek uygulamalar fiyatın değişken olmasında rol oynuyor.

Kaliteli, güvenilir ve kusursuz bir hizmet almak için profesyonel estetik operasyonlar yapan merkezlere öncelik vermelisiniz. Yapılan uygulama ve kullanılan ekipmanların bedeli faturaya yansıtılmıyorsa şüphe duymalısınız. Ucuz hizmet veren merkezler zaman içerisinde farklı sağlık sorunları yaşatarak daha büyük meblağlar ödemek zorunda bırakabilir.

Sonuç

Söz konusu sağlık ve estetik olduğu zaman hizmet veren kliniklerin güvenilir olması gerekir. Ekipman, cihaz, personel ve kadro olarak yeterli merkezler her zaman ilk tercihiniz olmalıdır.

Karın germe başta olmak üzere her tür estetik ameliyat için en doğru adres Op. Dr. Zeynep Şen'dir. Başarılı ekibi, alanında uzman cerrahları, estetik doktorları ve hizmet politikası ile sektöre yeni bir soluk getiriyorlar. Estetik kaygınızı iyi analiz edip, beklentilerinize yönelik profesyonel dokunuşlar yapıyorlar.

https://drzeynepsen.com/ estetik operasyonlar konusunda sektörün en başarılı işlerini gerçekleştirmeye devam ediyor. Operasyon öncesi, operasyon sırası ve operasyon sonrası her an aklınıza takılan konulara cevap bulabilirsiniz. Kontroller ve pansumanlar konusunda da ilk anki gibi alakalı ve nazik bir kadro ile karşılaşırsınız.

Burada karın germe sonrası yaşanabilecek olası komplikasyonlar neredeyse hiç yok denecek kadar azdır. Sağlık ve memnuniyet konusuna ayrı bir hassasiyet gösteriyorlar. Karın sarkmasından kurtulmak ve kusursuz bir vücuda sahip olmak istiyorsanız firma ile görüşmeden karar vermeyin.

Sık Sorulan Sorular

Karın Germe Ameliyatı Sağlıklı Mı?

Karın germe ameliyatı deneyimli cerrahlar tarafından yapıldığı sürece sağlıklı ve güvenli bir işlemdir.

Karın Germe Ameliyatında Kişi Kaç Ayda İyileşir?

Karın germe ameliyatında iyileşme süreci 7-8 haftadır.

Karın Germe Ameliyatı Kaç Dk Sürüyor?

Karın germe ameliyatı değişken olmakla birlikte ortalama 3-4 saat sürüyor.

İletişime Geçin

Size daha yakından yardımcı olabilmemiz için lütfen hemen iletişime geçin.