Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

Bazı kişilerin kulakları, doğuştan anatomik yapı olarak dışarı doğrudur. Bu duruma toplum içinde ‘’kepçe kulak’ ismi verilir. Kulak dış bakıda kepçeyi çağrıştırdığı için bu isim verilir. Kepçe kulak ameliyatı dışarı doğru dönük olan kulak kepçesinin kafa tasına yaklaştırılarak normal anatomik görüntüyü elde etme işlemidir.

Kepçe Kulak Nedenleri

Kulak organı da diğer organlar gibi insanlar dünyaya geldiklerinde henüz kıkırdak formda olup şekillenmeye ve evrilmeye müsaittir. Bu nedenle bir bebeğin kepçe kulak olabilmesi için birden fazla etken var olabilir.

Bu etkenleri ve nedenleri şu şekilde sıralamak mümkün olacaktır;

  • Bebeklerin kulaklarına denk gelecek şekilde bandana benzeri toka takılmaması
  • Yatar pozisyonda bırakılan bebeğin kulağının dışarı doğru kıvrılması
  • Genetiğinde kepçe kulağa sahip bir büyüğünün olması

Kepçe kulak problemi görülmesinin en büyük e yaygın nedenleri arasında ise genetik faktör bulunur. Kişinin ebeveynlerinde böyle bir durum gözlenmese dahi ikinci derece büyüklerinde mevcut olabilir.

Kepçe Kulak Nedenleri

Kepçe Kulak Ne Gibi Sorunlara Yol Açar?

Kepçe kulak problemi hastalık kategorisinde sayılmaz. Bunun temel sebebi işitmeye engel bir durum teşkil etmemesidir. Kulakların işitmenin yanı sıra denge organı olduğu düşünüldüğünde, kepçe kulaklara sahip olmak vücudun denge sistemine de bir zarar vermez bu sebeple estetik kaygılar nedeniyle vücudun sıkıntıları arasında yer alsa da hastalık olarak kabul edilmez.

Canlıların belli bir anatomik ve fizyolojik şekilleri vardır. Bu anatomik şekil toplumun alışa geldiği ve normal olarak kabul edilen görüntüdür. Kulaklar normalde kafatasına bitişik olmamakla beraber yakın konumdadır ve karşıdan bakıldığında kulak kepçesi belli belirsiz görülebilir.

Kepçe kulak durumunda ise karşıdan bakıldığında kulak oldukça beliğin bir şekilde görülür. Bu durum özellikle çocukluk çağlarında kişilere psikolojik olarak negatif etki bırakır. Fizyolojik sağlık açısından bir problem teşkil etmeyen kepçe kulaklı olma durumu psikolojik olarak oldukça sıkıntı oluşturabilecek bir durumdur.

Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kepçe kulak estetiği ya da kepçe kulak ameliyatı komplike olmayan basit sayılabilecek operasyonlar grubunda yer alır. Fakat her ne kadar komplike ameliyat olarak sayılamasa da anestezi şarttır. Kişilere uygulanacak anestezi kişinin anamnezine göre seçilir. Lokal anestezi denilen ve işlem yapılan bölgenin uyuşturulması olarak bilinen anestezi şekli kullanılabileceği gibi, kişinin durumuna göre genel anestezi uygulaması yapılarak operasyona alınacak kişinin tamamen uyutulması da sağlanabilir.

Kepçe kulaklık, kulağın kıkırdağının konumuyla ilişkilendirilir. Bu nedenle operasyonda kulak kıkırdağının mevcut durumu değiştirilir. Bunun için kulak arkası kesi işlemi uygulanarak kıkırdak doğru konuma yerleştirilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı İyileşme Süresi

Kepçe kulak ameliyatı ufak bir kesi işlemi ile gerçekleştirilir. Bu nedenle iyileşme süresi yara bölgesine paralel olarak uzun sürmez. Fakat bir bölgenin iyileşme süresini etkileyen faktörler vardır.

Bu faktörler şu şekilde sıralanabilir;

  • Yara bölgesinin irrite edilmesi
  • Düzenli ve dengeli beslenme
  • Yara bölgesinin temizliğine dikkat edilmesi
  • Yara bölgesine yapılması gereken pansumanların yeterli düzeyde ve doğru zamanda yapılması

Kepçe kulak ameliyatı olmuş kişiler iyileşme faktörlerine riayet ettiklerinde en fazla iki hafta içerisinde bölge iyileşmiş olacaktır. Tabi sağlıklı kan değerlerine sahip olmak da oldukça önemlidir. Kişinin yara iyileşmesi gecikmesi yaşadığı durumda bu süre biraz daha uzayabilir.

Kepçe Kulak Ameliyatı İyileşme Süresi

Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Çocuklar için yapılan kepçe kulak operasyonlarında en önemli fark lokal anestezi yerine genel anestezi uygulanmasıdır. Çocuğun yaşı ve sağlık durumu da dikkate alınarak genel anestezi uygulaması altında operasyon gerçekleştirilir. Kulak arkasına kesi atılarak kıkırdak anatomik pozisyonuna getirilir ve daha sonra kulan kepçelerinin öne eğimli olmasını engelleyecek şekilde işlem tamamlanır.

Kepçe Kulakta Ameliyatsız Tedavi Seçeneği Var Mıdır?

Genellikle bir anatomik bozukluğun normal şekline getirilmesi ameliyatsız mümkün olmadığı gibi kulak kepçesi problemi içinde bu mümkün değildir. Kulak kepçesi olmamak için alınacak önlem ve tedbirler mevcuttur fakat bu durum gerçekleştikten sonra normal haline getirebilmenin tek yolu cerrahi işlemlerdir.

Kepçe Kulak Ameliyatının Riski Var Mıdır?

Kulaklar dış organlarımız oldukları için cerrahi müdahale söz konusu olduğunda iç organlara nazaran daha az risklidir. Kepçe kulak operasyonlarında risk kulak operasyonundan ziyade anestezi işlemindedir. Anestezi işlemleri en ufağından en büyüğüne kadar tüp cerrahi girişimlerde risk faktörüdür. Anestezi kişilere kendi yaşlarına, sağlık durumlarına, cinsiyetlerine, boy ve kilo indekslerine bakılarak verilir.

Buna rağmen anestezinin her zaman ufak da olsa bir riski mevcuttur. Lokal anesteziler genel anestezilere oranla çok daha az risk faktörü bulundurur. Bu nedenle kepçe kulak operasyonunun genel ya da lokal anestezi şekillerinden hangisiyle yapılacağı da mevcut risk faktörü etkisini belirler.

Anestezi riski bir kenara bırakıldığında ise kulak kepçesi operasyonu basit ve riski neredeyse yok denecek kadar az bir operasyondur. Ufak bir alanda çalışma yapılır bu nedenle derin kesikler ya da geniş operasyon sahası olmayacaktır. Ameliyat esnasında yaşanabilecek risk faktörleri de kişilerin ameliyat öncesi hemogram değerlerinin kontrol edilmesiyle elimine edilebilir.

Kepçe Kulak Ameliyatının Riski Var Mıdır?

Kepçe Kulak Ameliyatı Fiyatları 2024

Kepçe kulak ameliyatı fiyatı hastanın durumuna ve seçilen hekime göre değişiklik arz edebilir. Bazı kişilerde kepçe kulak problemi tek kulakla sınırlıyken bazı kişilerde her iki kulak da bu problemi yaşıyor olabilir.

Aynı zamanda kepçe kulak probleminin de derecelendirilmesi mümkündür. Bazı kişilerde hafif seyirli görülürken bazı kişilerde yüksek oranda kepçe kulaklık görülebilir. Ameliyat fiyatları sabit olabileceği gibi kişinin mevcut durumuna göre de değişebilir. Aynı zamanda ameliyat fiyatını yaş faktörü de değiştirebilir.

Çocuklar için farklı yetişkinler için farklı fiyat tarifesi ile karşılaşmak mümkündür. Kişilerin doktor araştırması yaptıktan sonra ilgili birimle iletişime geçerek fiyat bilgisi almaları çok daha sağlıklı olacaktır.

Sonuç

Kepçe kulak durumu özellikle genetik faktörlerin etkisiyle görülebilecek nadir olmayan bir durumdur. Sağlık konusunda herhangi bir problem oluşturmayacak olsa bile kişilerin psikolojilerini ve buna bağlı olarak sosyal yaşamlarını etkileyebileceği göz ardı edilmemelidir. Kepçe kulak operasyonu riski yüksek olmayan ve ufak çalışma sahasında halledilen problemlerden biridir.

Bu bağlamda kişilerin kısa süre içerisinde operasyondan çıkacak olmalarını bilmeleri ve iyileşme süresinin çok uzun olmayacağını bilmeleri önemlidir. Kulak kepçesi operasyonu riskli ameliyatlar grubunda yer almaz.

Her ameliyatın birinci risk faktörü anestezidir ve anestezi riski kepçe kulak operasyonu içinde geçerlidir. Kepçe kulak ameliyatı için iki çeşit anestezi yöntemi vardır. Bunlar genel ve lokal anestezilerdir ve kişinin mevcut durumuna göre doktoru tarafından en uygun yöntem belirlenir.

Bebeklerde kepçe kulak fark edilir edilmez bandana gibi tokalarla engellenmeye çalışılabilir aynı zamanda ebeveynlerin çocukların kulaklarına özellikle dikkat ederek yatırmaları önemlidir. Kulağı kıvrılmış vaziyette yatırılan bebeklerde kepçe kulak olma riski daha yüksektir.

Sık Sorulan Sorular

Kepçe kulak ile ilgili merak edilen birden fazla soru bulunur. Bunlardan ilki kepçe kulak nasıl düzeltilir sorusudur. Kepçe kulak bebeklik döneminde müdahale edilmemişse sonrasında anca ameliye ile düzeltilebilir. Bir diğer soru da kepçe kulak nasıl düzelir sorusudur ve bu sorunun cevabı da yine operasyonla mümkün olacaktır.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası İz Kalır Mı?

Kepçe kulak operasyonu sonrası yara izi kalması durumu oldukça nadirdir. Genellikle bölgenin küçük olması sebebiyle skar dokusu hızla gelişir ve yara izi kalmadan kişiler günlük hayatlarına devam ederler.

Kepçe Kulak Ameliyatı Riskli Mi?

Kepçe kulak ameliyatı riskli bir ameliyat değildir. Bu ameliyat içerisinde risk faktörü anestezidir.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası Kulak Eski Haline Döner Mi?

Kepçe kulak operasyonu gerçekleştirildikten sonra kulak yavaş yavaş kafa tasına yaklaşmaya devam eder. Kafa tasından uzaklaşma durumunun mevcudiyetinde kulak eski haline gelecektir fakat bu genellikle rastlanan bir durum değildir.

İletişime Geçin

Size daha yakından yardımcı olabilmemiz için lütfen hemen iletişime geçin.