Meme Dikleştirme Ameliyatı Nedir?

Meme dikleştirme ameliyatı meme dokusundaki sarkık ve fazlalık dokuyu almak demektir. Operasyonla birlikte memenin yerçekimi etkisiyle sarkan yapısı toparlanır ve meme dikleşir. Prensip olarak meme küçültme ameliyatına da benzer. Özel çizimler yapılarak fazla olan doku ve cilt belirlenir. Sarkık olan meme ucu ve meme dokusu düzeltilir. Meme işlem sonrasında daha dolgun ve dik bir görünüm kazanır.

Meme dikleştirme ameliyatı zamanla formunu kaybeden ya da doğuştan yapısal olarak estetik kaygıya neden olan memelerdeki deformasyonu ortadan kaldırmak için gerçekleştirilen müdahalelere verilen isimdir.

Memelerin ideal formuna yakın, düzgün ve etkileyici olması kadının öz güvenini artırır. Meme kaldırma veya meme dikleştirme ameliyatı olarak da adlandırılan bu işlemler kişiyi bedeni ile orantılı ve onu rahat hissettirecek memelere kavuşturur.

Meme Dikleştirme Operasyonu Neden Yapılır?

Ankara meme dikleştirme operasyonu çevresel faktörlerin, yaşın ve genetik yapının etkisi ile memede oluşan deformeleri düzeltmek için yapılır. Her ne sebeple deformasyon oluşursa oluşsun meme toparlama operasyonu ile sorun ortadan kaldırılır.

Bu operasyon genellikle fazla kilo alıp verme sonucu sarkan memeleri toparlamak amacıyla uygulanır. Bununla birlikte hamilelik sırasında memelerin sütle dolarak hacminin artması da yine sarkmaya neden olur. Emzirmenin de etkisiyle memeler asıl formunu kaybeder ve sarkık durur.

Yer çekimi vücudu aşağıya doğru çekerek sarkmalara neden olur. En büyük etkisi de memelerde görülür. Ayrıca yanlış sütyen kullanımı, kaza ve travmalarda yine meme dikleştirme ameliyatı yapmayı gerektirebilir.

Meme Dikleştirme Operasyonu Nasıl Yapılır?

Bedenin görsel algısında memeler önemli bir parçadır. Meme dikleştirme operasyonu doğuştan veya zamanla memelerde meydana gelen şekil bozukluğunu, sarkıklığı ve asimetreyi düzeltmek için yapılır.

Operasyon öncesinde kişi detaylı bir şekilde muayene edilir. Gerekli tetkikler ve kontroller yapılır. Meme ucunun konumu ve memenin sarkma derecesi belirlenir. Daha sonra yapılacak olan operasyon ise hastanın vücut yapısına göre ikiye ayrılır.

  • Büyük memeli hastalarda operasyon memedeki dokunun bir kısmının alınması ile gerçekleştirilir.
  • Küçük memeli hastalarda ise meme altına silikon dolgu yapılır.

Meme dikleştirme ameliyatı ile memelerdeki asimetri eşitlenir. Uygulama genel anestezide yapılır. Kendiliğinden kaybolan estetik dikişler kullanılır. Ameliyat sonrası hastanın bir süre hastanede yatışı istenir.

Meme Dikleştirme Operasyonu Kimlere Yapılır?

Meme dikleştirme ameliyatı yetişkin kişilere uygulanır. Günümüzde en çok tercih edilen estetik operasyonlardan biri olması nedeniyle bu konuda oldukça başarılı ameliyatlar gerçekleştiriliyor.

Herhangi bir nedene bağlı olarak kişiler meme dikleştirme ameliyatına başvurabilir. Genellikle aşırı kilo kaybı ile meme bölgesinde sarkma olan kişiler başvursa da küçük memeli olup yine dikleştirme ameliyatına ihtiyaç duyan insanların sayısı da az değildir. Bazı vücut tiplerinde meme doğuştan küçüktür fakat sarkma nedeniyle rahatsızlık veren bir görüntüye sahiptir. Bu durumdaki kişilere de operasyon yapılır.

Estetik cerrahlar, meme dikleştirme operasyonu için başvuran kişilerin ameliyatını kararlaştırabilir. Operasyon için kişinin istekleri ve beklentisi ön planda tutulur. İster küçük ister büyük olsun sarkık ve asimetrik olan memelere sahip yetişkinlere bu ameliyat yapılır.

Meme Dikleştirme Operasyonu Sonrası His Kaybı Yaşanır Mı?

His kaybı yaşama endişesi birçok operasyon için geçerlidir. Meme dikleştirme operasyonu sonrasında da his kaybı yaşanıp yaşanmayacağı merak konusudur. Meme dikleştirme ameliyatı sonrası ilk etapta kişide his kaybı meydana gelebilir.

Fakat bu durum geçicidir. Sinirlerin inerve olması ile birlikte uyarılma hissi kısa bir süre içerisinde tamamen geri kazanılır. Ameliyattan önce hastaya geçici his kaybı yaşayacağı mutlaka bildirilmelidir.

Ameliyatsız meme dikleştirme operasyonlarında meme dokusu içerisine yağ enjekte ederek dolgunluk sağlanır. Fakat ameliyatlarda süreç ve teknikler biraz daha karmaşıktır. Bu yüzden operasyon sonrasında kadınlar bebeklerini emziremeyeceğini düşünebilir.

Ameliyat sırasında süt bezleri, süt kanalları ve meme ucu zarar görmez. Bu yüzden tecrübeli plastik cerrahlar tarafından yapılan meme dikleştirme operasyonundan sonra emzirme ve memelerin süt üretmesi konusunda herhangi bir problem yaşanmaz.

Göğüs Dikleştirme Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci

Her ameliyattan sonra olduğu gibi göğüs dikleştirme ameliyatından sonra da iyileşme süreci kişiden kişiye değişir. Doğru sütyen kullanımı, özenli bakım ve hekim kontrolleri bu süreci etkiler.

Ameliyat bölgesinde enfeksiyon ve kanama riski her zaman vardır. Bu riski en aza indirmek doğru bakım ve pansumandan geçer. Hijyen kurallarına uymak ve doktorun verdiği ilaçları ihmal etmemek de iyileşme sürecini olumlu etkiler.

Meme dikleştirme ameliyatı sonrası iyileşme sürecini sorunsuz bir şekilde tamamlamak için şu kurallara dikkat edilmelidir:

  • 4-5 güne kadar ameliyatlı bölgenin ıslanmaması için duş almaktan kaçınılmalı,
  • Kollar omuz üzerine kaldırılmamalı
  • Fazla ağırlık taşımamaya özen gösterilmeli
  • Yüzüstü yatmaktan kaçınılmalı
  • Spor ve egzersizler tamamen iyileştikten sonra yapılmalı
  • Deniz veya havuza girilmemeli
  • Memeyi sıkmayan kıyafetler giyilmeli

İyileşme sürecinde dikişlerin patlaması, kanama ve enfeksiyon risklerine karşı bu önlemlere dikkat edilmelidir. Ayrıca pansumanlar düzenli yapılmalı ve doktor kontrolleri de ihmal edilmemelidir.

Göğüs Dikleştirme Operasyonu Sonrası Günlük Hayata Dönüş Süresi

Yapılacak işleme ve uygulanacak prosedüre göre göğüs dikleştirme operasyonu ortalama 2 saat sürer. Ameliyattan sonraki 10 gün boyunca memede morarma, ağrı ve şişkinlik ile kollarda ağrı olması normaldir. Bu şikayetler zamanla hafifler ve tamamen biter.

Göğüs dikleştirme operasyonundan sonra bir müddet balensiz, yumuşak ve göğsü sanan sütyenler kullanılmalıdır. 2 hafta sonra günlük hayata dönebilirsiniz. Fakat kontrollü ve küçük adımlarla dönüş sağlanmalı. Dikişler de 6 ay sonra tamamen kaybolur.

Doktor kontrolü, hijyen ve sağlıklı beslenme gibi faktörler günlük hayata dönüş süresini etkiler. İyileşme süreci dikkatli ve özenli tamamlanırsa kişi hayalindeki memelere kavuşur. Günlük hayata dönüş sürecini ameliyat kararı alırken hekiminizle birlikte mutlaka ele almalısınız. Emzirme gibi çeşitli kaygılarınız var ise bunu mutlaka doktorunuzla paylaşmalısınız.

Meme Dikleştirme Fiyatları 2024

Meme dikleştirme fiyatları çeşitli faktörlere göre belirlenir. Bedendeki orantıyı sağlamak, sarkık memeyi toparlamak, meme proporsiyonunu düzenlemek ve asimetriği dengelemek için aynı anda pek çok işlem yapılır.

Bu noktada rahatsız olduğunuz konuları açık bir şekilde doktorunuzla paylaşmanız istediğiniz sonucu elde etmeniz için gereklidir. Mutluluk verecek ve öz güveninizi tazeleyecek bir bedene kavuşmak için tecrübeli ve alanında uzman hekimleri tercih etmelisiniz. Estetik cerrahi kliniklerinde bu operasyon için yapılacak işlemler ve hastanın beklentileri tek tek ele alınır.

Sonuç olarak da ona göre fiyat belirlenir. Göğüs dikleştirme fiyatları uygulanacak işlemlerin içeriğine, kapsamına, süresine ve detaylarına göre değişkenlik gösterir. Toparlama, silikon, doku çıkarma ve vücudun diğer bölgelerine müdahale edilip edilmemesine göre fiyatlandırma yapılır.

Sonuç

Dik ve dolgun meme, kadının öz güvenini artırır ve kıyafet seçimlerinde özgürlük tanır. Fakat çevresel faktörler veya genetik yapıya bağlı olarak zamanla meme dokusu ihtişamını kaybeder, sarkar ve sönük bir görünüm alır.

Bu durum birçok kadın için estetik kaygıya neden olur. Modern tıp ile sarkık meme görünümünden kurtulmak mümkündür. https://drzeynepsen.com/ ekibi ve teknolojik cihazları ile sektörde en çok tercih edilen merkezlerin başında yer alıyor. Kaliteli, profesyonel ve güvenilir hizmetler vererek estetik konusunda danışanlardan tam puan alıyor.

Estetik ameliyatlar veya ameliyatsız uygulamalar için gönül rahatlığıyla tercih edebilirsiniz. 7/24 danışmanlık ve hizmet veren merkez, Türkiye'nin en başarılı plastik cerrahları ile çalışıyor. Tecrübeli kadrosu ile kurulduğu ilk günden bu yana büyük ilgi görüyorlar. Siz de estetik işlemlerle ilgili merak ettiğiniz konularda bilgi ve danışmanlık almak istiyorsanız vakit kaybetmeden iletişime geçebilirsiniz.

Sık Sorulan Sorular

Meme Dikleştirme İçin Ne Yapmalı?

Küçük memeye sahip olanlarda meme dikleştirme için silikon dolgusu yapılırken büyük memeye sahip olanlarda ise fazla doku çıkarılarak meme dikleştirme yapılmalı.

Meme Dikleşir Mi?

Meme, içindeki yağ ve dokuların düzenlenmesi ile dikleşebilir.

Meme Dikleştirme Kalıcı Mı?

Meme dikleştirme operasyonundan sonra memeler sert ve kalkık durur. Zamanla doğal bir dik görünüm kazansa da tekrar kilo alımı operasyonun kalıcılığını etkiler.

İletişime Geçin

Size daha yakından yardımcı olabilmemiz için lütfen hemen iletişime geçin.