Yüz Germe (Facelift) Ameliyatı Nedir?

Yaşa ve çeşitli faktörlere bağlı olarak ciltte sarkma, kırışıklık gibi deformasyonlar meydana gelir. Yüzdeki bu olumsuz değişikliklerin giderilmesi yüzün yenilenmesi için gerçekleştirilen işleme yüz germe operasyonu denir. Elbette yüzdeki bu deformasyonlar estetik görünümü olumsuz etkiler ve kişilerin öz güvenlerin kırar.

Ameliyata ihtiyaç duyulan bir zaman diliminden bahsedilmesi mümkün. Yani yüz germe ameliyatlarının söz konusu olması için yüzde gözler görülecek kadar önemli sarmalar olması, yüz bölgesinde estetiği bozarak kırışıklık görünümü olması gerekir.

Özellikle 50 yaş üzerinde olan hastalarda bu tür sorunlar yoğun şekilde yaşanır. Bu durumlarda dolgu ve botoks uygulamaları yetersiz kalır. Yine bu uygulamalarla giderilemeyecek deformasyonlar dolgu ve botoks uygulamaları sorunları gidermez. Yani bu uygulamalar yüzdeki sarkmalar için istenen sonucu tam olarak vermez. Bu durumda ameliyata başvurulur.

Yüz germe ameliyatı hakkında bilinmesi gereken pek çok önemli husus var. Hastaların öncelikli olarak bilgi edinmeleri önemli. Bu noktada doğru ve net bilgiler büyük öneme sahiptir. Profesyonel kişilerden bilgi alınmalıdır.

Yüz Germe Ameliyatı Kimler için Uygundur?

Yüz germe ameliyatı, ameliyatsız yüz germe gibi işlemler bazı kişiler için uygunken bazı kişiler için önerilmez. Dolayısıyla bu konuda bilgi edinilmesi son derece önemli. Bu ameliyat için yaş büyük önem taşır. Genel olarak 40 yaş üzeri kişiler için yapılan bir operasyondur.

Bu yaşın altında olan kişilerde yüz sarkmalarına pek rastlanmaz. Yani 40 yaş altında olan bireylere bu ameliyat gerek görülmez. Sadece bu yaş sınırının altında olup ciddi cilt sarkmaları olan bireyler için uygulanabilir.

Bununla beraber bu ameliyat için hastaların varsa hastalıkları, düzenli ilaç kullanımları gibi durumlar da göz önüne alınır. Hasta farklı bir hastalık yaşıyor ve tedavi altındaysa bu operasyon ertelenir. Tüm bunlar ön görüşmede öğrenilir ve uzman doktorun tavsiyeleri dinlenir.

Yüz Germe Ameliyatı (facelift) Nasıl Yapılır?

Hifu yüz germe yenilikçi yöntemlerden biridir. Bu işlem için yüksek yoğunluğu olan ses dalgalarının kullanılır. Bu ameliyat sadece deri için uygulanmaz. Bütün cilt katmanlarının üç boyutlu bir şekilde şekillendirmesiyle yapılır.

Cilt altındaki mimik kaslarına, bağ dokularına, aşağı doğru gevşemiş olan dokulara müdahalede bulunulur. Bu müdahalelerle sarkmış, gevşemiş olan unsurlar yüzde olması gereken yerlere taşınır. Yani var olan tüm bozukluklar giderilir. Yüz gençleşmiş görünüm sağlar.

Yüz Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Yüz bölgesi için uygulanan bu operasyon ortalama olarak 1 ya da 1,5 saat arasında değişir. Elbette alanın genişliğine ve birlikte uygulanacak tekniklere göre bu saat iki saate kadar uzayabilir.

Facelift Türleri Nelerdir?

Facelift uygulamaları gelişen teknolojiyle birlikte farklı birçok uygulamayla gerçekleştirilir. Yüz askısı, Vampire facelift, Facelift bantları, 3D Facelift, Access facelift derinin toplanmasını, yüzün gerilmesini sağlayan uygulamalardır.

Bu noktada uzman görüş ve hastanın ortak kararı büyük önem taşır. Uzman doktor bu sayılan türleri hastaya anlatarak hangisinin hasta için uygun olduğunu belirtir. Hastanın istek, beklenti ve kararları da dikkate alınarak hasta için en uygun tür uygulanır.

Orta Yüz Germe Ameliyatı Nedir?

Orta yüz görme ameliyatı, alın, yüz ve boyun derisinde meydana gelen kırışıklık ve sarkıklığın giderilmesi işlemidir. Deri altı dokusuyla birlikte yüzdeki gevşekliğin ortadan kaldırıldığı ameliyata orta yüz germe ameliyatı denir. Özetle; facelift nedir sorusunun yanıtı yüze yeni bir görünüm kazandırmak, ciltteki kırışık ve sarkmaları ortadan kaldırarak yüze yenilik katmaktır.

Orta Yüz Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Orta yüz ameliyatları orta yüz askıları ya da doldurma işlemleri genel olarak birlikte uygulanır. Şakak bölgesinden endoskop yardımıyla girilerek yapılır. Çok uzun vadeli sonuçlar verir. Göz kapağından yapılırsa kemik zarının üstünden ya da altından yapılabilir. Silüet lift orta yüz bölgesini özel ipler yardımıyla askılar. İnce ciltli insanlara ve orta yaşlılara uygulanan orta yüz germe işlemlerinden birdir.

Alt Yüz Germe Nedir?

Hastanın çene kemiği geride olduğunda yağ enjeksiyonları veya çene ucu protezleriyle belirginleştirilmesine alt yüz germe işlemidir. Dudak kenarları aşağı doğru ise yine yağ enjeksiyonları kullanılarak sorun giderilir. Yüzün alt yarısı yağlıysa liposuction yardımıyla düzeltilir. Yüzde ve boyunda deri fazlalığı mevcutsa bunlarda kesilerek çıkarılır. Bu işlemlere alt yüz germe operasyonu denir.

Mini Yüz Germe Nedir?

Kulak memesi önünden başlanarak kulak içine gizlenen ve yukarıda saç derisine uzanan 5 ile 7 santimlik kesilerle yapılan işleme mini facelift işlemi denir. Genelde orta derecede ya da az cilt sarkmalarında tercih edilen bir operasyondur. İstek ve beklentiler göz önüne alınarak başarılı sonuç alınması için doğru uygulamalarla birlikte müdahale yapılır.

Ameliyat Öncesi Süreç Nasıldır?

Ameliyat öncesinde doktor hastasına bilgiler verir. Hastanın öyküsü dinlenir. Eğer hasta ilaç kullanıyorsa bu ilaçların ameliyattan en az iki hafta önce kesilmesi gerekir. Hasta başka bir hastalıktan tedavi görüyorsa bu konuda bilgi alınarak kararlar verilir.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Deep plane facelift,yüz germe ameliyatları sonrasında iyileşme süreci dikkat gerektirir. Hastaların öncelikle doktorlarının öneri ve tavsiyelerine uymaları gerekir. Doktorun izni olmadan ve bilgisi dışında adım atılmamalıdır.

Söz gelimi ilaç kullanımı, sigara alışkanlığı gibi her konuda uzman doktorun bilgisine başvurulmalıdır. İyileşme süresinin olumsuz etkilenmesine neden olacak hiç bir duruma izin verilmemelidir. Hastalar düzenli doktor kontrolleri ile son derece konforlu ve rahat bir iyileşme süreci yaşarlar.

Yüz Germe Ameliyatı Sonrası Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Yüz germe ameliyatı sonrasında hastaların bazı hususlara dikkat etmesi şart.

  • Ameliyat sonrasında hafif şişliklerin ve ağrıların olması son derece olağandır. Bu şikayetler için doktorun reçete ettiği ilaçlar önerilen dozlarda kullanılır.
  • Hastaların şişliklerin önüne geçmeleri için başlarını kalp seviyelerinin üzerinde tutmaları şart.

Ameliyat sonrasında hastaların yüz maskesi kullanmaları gerekir. İlk hafta süresince cilt altında kanın birikmemesi ve yüzün derisinin yerine oturması için maske takılması son derece önemlidir. Bu maske iki hafta süresince akşamları takılır.

  • Bol miktarda sıvı tüketilmelidir.
  • Tuzlu yiyecek ve içeceklerden uzak durulmalıdır.
  • Sigara kullanımı iyileşme süreçlerini olumsuz etkiler. Bu nedenle bu süreçte sigaradan uzak durulmalıdır.
  • En önemli hususlardan biri cilt bakımıdır. Operasyon sonrasında ciltte belli bir hassasiyet olduğu için cilt bakımı yapılamaz. Ancak dördüncü haftadan sonra belli cilt bakım ürünleriyle bakım yapılabilir.

Sıvı yüz germe, yüz germe ameliyatından sonraki gün hastalar taburcu edilir. Hastalar taburcu edildikten sonra bu hususlara dikkat edilirse iyileşme süreci desteklenir.

Ameliyatın Riskleri ve Yan Etkileri Nelerdir?

Geçici şişlikler, orta şiddetle morarmalar, deride hassasiyet gibi etkiler görülür. Bununla beraber, enfeksiyon riski, kanama, iyileşme sürecinde gecikme, yara izleri ve saç çizgisinde değişiklikler meydana gelebilir. En önemli yan etkilerden biri de yüz sinirleri felcidir.

Elbette her operasyon belli riskler içerir. Bu noktada kurum ve doktor seçimi çok büyük önem taşır. Bu operasyon profesyonel ellerle yapılmalıdır. Böylece risklerden korunmak mümkün olur.

Yüz Germe Ameliyatı Fiyatları 2024

Yüz germe ameliyatında fiyatlar için net rakamlar gerekir. Ancak net rakamlar hastadan hastaya değişiklik gösterir. Zira hastanın yaşı, yüzün genel durumu, yüzdeki sorunların niteliği, alanın büyüklüğü gibi faktörler ameliyatta uygulanacak teknikleri etkiler. Dolayısıyla bu da fiyat üzerinde etkilidir.

Sonuç

Yukarıda da belirtildiği gibi hastaların bu operasyon için doğru kurum ve doktor seçmeleri gerekir. Yüz germe ameliyatlarında büyük başarılar sağlayan drzeynepsen.com’dan bilgi alınarak istenen sonuçlara erişilir. Hastalarla yapılan ön görüşmede hastalara bilgiler aktarılır. Operasyonun içeriği, operasyonun ne kadar süreceği, operasyon sonrasında yapılması gerekenler gibi her husus hakkında hasta bilgilendirilir. Profesyonel bir ekip ve uzman doktorlarla hastalar sağlıklı bir şekilde sonuç alırlar.

Sık Sorulan Sorular

Facelift Kaç Günde İyileşir?

Hastalar bir haftada iyileşir.

Face Lift Kalıcı Mı?

Evet. 5-10 yıl arasında kalıcılığı vardır.

Yüz Gerdirme Ameliyatı Zor Mu?

Hassas ve karmaşık bir işlemdir. Profesyonellik gerektirir.

İletişime Geçin

Size daha yakından yardımcı olabilmemiz için lütfen hemen iletişime geçin.