Annelik Estetiği Nedir?

Hamilelik ve anneliğin ilk dönemlerinde kadınların vücutlarında birtakım değişiklikler meydana gelir. Bu değişimler sırasında kilo almak kaçınılmazdır. Kilolar sonraki dönemlerde verilse bile kalıcı deformasyonlarda oluşabilir.

Göğüslerde sarkma, karın ve bacak bölgesinde gelişen değişimler, vajinal deformasyonlar hamilelik ve ilk annelik döneminde gelişme gösterir. Annelik estetiği yöntemleriyle kadınlarda oluşan bu memnuniyetsizlikler ortadan kaldırılabilir. Bu işlemlerde hastanın eski fiziki imajını kazanması amaçlanır.

Kadın vücutta hamilelik sırasında yağlanma, şişlik, bazı bölgelerde çatlaklar oluşur. Bunun yanında doğum sonrası emzirmeye bağlı göğüste sarkma da oluşur. Annelik estetiği hastaya birkaç cerrahi operasyon düzenlenerek, paket program halinde sunulur.

Annelik Estetiği İle Ne Hedeflenir?

Genel olarak annelik estetiği, hamilelik ve ilk annelik döneminde vücutta meydana gelen fiziksel değişimleri konu alır. Annelik estetik işlemlerinde, göğüslerin dikleştirilmesi, karın bölgesinin gerilmesi, bu aşamada karın bölgesinde yer alan fazla yağların alınması gibi cerrahi işlemler uygulanır.

Estetik paket hastanın memnuniyetsizliğine göre genişletilebilir veya daraltılabilir. Standart annelik estetiği operasyonu ile karın, göğüs ve vajinal bölgedeki deformasyonların ortadan kaldırılmasını amaçlanır.

Hamilelik ve doğum kadınlar için zor bir süreçtir. Ciltte de bazı değişimlerin oluşması kaçınılmazdır. Genişletilmiş estetik operasyonlarda, cildin bazı bölümleri de operasyona dahil edilebilir. Bu türden operasyonlarla, annenin ruhsal ve fiziksel yönden kendini iyi hissetmesi, bu sayede yaşam kalitesinin arttırılması amaçlanır.

Annelik Estetiği Kimlere Uygulanır?

Doğum sonrası annenin vücudunda toparlanmaya yönelik değişimler gerçekleşir. Doğum sorasında ki 6 aylık süreçte, vücut önemli ölçüde kendini yeniler. Yenilenmenin hızı hastanın fiziki durumu ve yaşına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Ancak hamilelik ve doğumla gerçekleşen bazı deformasyonları vücut kendini yenileyerek düzeltemez.

Annelik estetiği operasyonları için de bu değişimin tamamlanması için en az 6 aylık sürenin beklenmesi, annenin sütten kesilmesinden sonra ki zaman için operasyonun planlanması önerilir.

Annelik estetiği tekrardan hamile kalmayı düşünmeyen hastalara uygulanabileceği gibi, tekrardan hamile kalmak isteyen hastalara da çok rahatlıkla uygulanabilir. Tekrardan çocuk sahibi olmak isteyen hastaların sonraki hamilelik ve doğum sürecinde, özellikle karın ve vajina bölgesinde tekrardan deformasyonlar oluşabilir.

Bu durum hasta tarafından iyi değerlendirilmelidir. Annelik estetiğine kimlerin uygun olduğu, hastanın anatomisi incelenerek hekim değerlendirmeleri sonucunda kararlaştırılabilir.

Annelik Estetiği Hangi Durumlarda Uygulanır?

Annenin cerrahi operasyonlara yatkın olması durumunda, annelik estetiği operasyonları uygulanabilir. Annenin anestezi almaya engel durumu olması veya operasyonu olumsuz etkileyecek ilaçları kullanması durumun, bu türden operasyonlar düzenlenmez. Hastanın durumunda gelişmeler yaşanması durumunda, hekim değerlendirmeleri sonucunda sonraki süreçte cerrahi operasyonlara karar verilebilir.

Annelik estetiği planlanan tarihten en az üç hafta önce varsa sigara kullanımının terk edilmesi gerekir. Ayrıca operasyon sonucunda sigara kullanımı iyileşme sürecini olumsuz etkileyen faktörlerdendir.

Annelik Estetiği Türleri Nelerdir?

Hastanın memnuniyetsiz olduğu durumlar, hekimin önerileri, hastanın anatomisi, annelik estetiği operasyonlarında belirleyici rol oynar.

Standart annelik estetiğinde;

  • Memelerin dikleştirilmesi ve büyütülmesi,
  • Karın germe işlemleri,
  • Liposuction (yağ alma) işlemleri,
  • Labioplasti işlemleri,

Türünden işlemler gerçekleştirilir. Süt barındırma özelliğine sahip memeler, doğumdan sonra şişmeye ve büyümeye başlar. Emzirme süreci sona erdiğinde sarkmalar oluşur. Meme dikleştirme ve büyütme işlemi, sarkmaların ortadan kaldırılması, gerekli durumlarda silikon ve protez işlemlerinin uygulanması, yumuşak doku çıkartılması işlemlerini kapsar.

Karın germe, bölgede bulunan fazla yağların alınması, fazlalık oluşturan cildin çıkartılması işlemlerini kapsar. Hamilelik sırasında basen, karın, sırt ve kol gibi bölgelerde yağlanmalar oluşur. Bu bölgelerde oluşan fazla yağlar Liposuction yöntemi ile alınır.

Labioplasti yönteminde, vajina bölgesinde doğumla oluşan iç ve dış dudak sarkmalarının ortadan kaldırılması, gerekli durumlarda iç dudakların küçültülmesi amaçlanır.

Annelik Estetiği Uygulama Teknikleri Nelerdir?

Standart annelik estetiği uygulamalarında, meme estetiği, karın germe işlemleri, Liposuction, Labioplasti operasyonları tek anestezi altında yapılır. Bu sayede hasta farklı zamanlarda anestezi uygulamalarından olumsuz etkilenmez.

Ancak bazen hastaların öyküsü, uygulamaların farklı anestezi altında yapılmasını zorunlu kılabilir. Hastaya Liposuction uygulaması, karın germe operasyonundan önce yapılır. Bu sayede karın bölgesi başta olmak üzere, vücudun bazı bölümlerinde oluşan fazla yağlar, bir tüp ve kanüller yardığımı ile alınır.

Annelik estetiği vajinal bölgede iç dudakların kısaltılması ve küçültülmesini de kapsar. Hastanın tercihine göre bu operasyonlar sırasında, vajina kastlarının sıkılaştırılması ve daraltılmasını da amaçlayan vajinoplasti operasyonu da programa dahil edilebilir.

Annelik Estetiğinde Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tüm cerrahi operasyonlarda olduğu gibi, annelik estetiği sonrasında da hekim tarafından önerilen hususlara dikkat edilmesi gerekir. Operasyon sonucunda ağrılı durumlar oluşabilir. Bunun giderilmesi için, hekim tarafından bazı ağrı kesiciler önerilir. Annenin bebeği dahil 6 ay boyunca ağırlık kaldırmaması gerekir.

Operasyonla amaçlanan vücut gelişimlerinin tamamlanması için, önerilen egzersiz mutlaka yapılması gerekir. Hastanın sağlıklı ve dengeli beslenmesi, önerilen durumlarda belirtilen gıda takviyelerini alması gerekir. Hamilelik sürecinde doktor tarafından önerilen egzersizleri yapan hastalar, estetik operasyona önemli katkı sağlarlar.

Annelik Estetiği Ameliyatı Sonrası Süreç Nasıl İşler?

Her ne kadar annelik estetiğini programına dahil edilen yöntemlere göre farklılık gösterse de, operasyon sonrası 2 haftalık süreç oldukça önemlidir. Bu süre içerisinde ağrı ve şişkinlikler görülür. Bu süreç içerisinde sigara içilmesi, alkollü ve gazlı içecek alınmaması gerekir. Annelik estetiği iyileşme süreci hastaların vücut yapısına göre değişiklik gösterebilir.

Hastalar ortalama olarak 3 ay sonra günlü aktivitelerini yerine getirebilecek şekilde iyileşme gösterirler. Hastanın protein, tahıl ve sebze ağırlıklı beslenme kürleri uygulaması, ortalama 7-10 saatlik sürelerle önerilen hafif egzersiz programlarını sürdürmesi gerekir.

Hasta annelik estetiğinin sonrasında rutin kontrollerine devam etmelidir. Uygun koşulları oluştuğunda dikişler birkaç hafta içerinde alınabilir. Araç kullanmak zorunda kalan anneler, birkaç hafta tür aktivitelerden uzak durmalıdır.

Annelik Estetiği Sonrası Korse Kullanılır Mı?

Annelik estetiğinin sonrasında hekim tarafından kompresyon giysilerin kullanılması önerilir. Korse olarak tabir edilen bu medikal giysiler, hastanın karın ve bel bölgesine sararak, ödem oluşmasını, damarsal problemlerin oluşmasını önler. Bunun yanında kesi oluşan bölgeleri dış etmenlerden korur. Operasyon sonrası ortalama 30 gün süre ile hastaların korse kullanması gerekir.

Annelik Estetiği Sonrası Ne Zaman Spor Yapılabilir?

Annelik estetiğinin sorası 6 hafta süresince, hastaların zorlayıcı aktivitelerden kaçınması gerekir. Belirtilen süreç sağlıklı bir şekilde atlatıldığında, hekim tarafından önerilen egzersizler yapılabilir.

Ancak ağır kaldırma, koşma, hızlı ve ani hareket gerektiren spor aktivitelerinden kaçınılması gerekir. Bu tür aktiviteler hekim tavsiyesi ile tamamen iyileşme süreci tamamlandığında yerine getirilebilir.

Estetik Sonrası Yeniden Gebe Kalmak Mümkün Müdür?

Estetik sonrası yeniden gebe kalmak her zaman mümkündür. Hasta bu durumu hekim ile paylaştığında, gebelikte tekrar sarkma ve çatlaklar oluşabileceğinden, bazı estetik operasyonlar doğum sonrasına ertelenebilir. Doğum sonrasında emzirme süreci atlatılarak planlanan estetik işlemler başlatılabilir.

Annelik Estetiği Fiyatları 2024

Annelik estetiğinde kişiye yönelik cerrahi yöntemler uygulanır. Her hastaya farklı cerrahi yöntemler uygulanabileceğinden, operasyon fiyatlarında değişiklik gösterir. Annelik estetiği fiyatları 2024 yılında da, uzman doktorun tanınırlığı, hastane koşulları, uygulanan yöntemler, kullanılan medikal ürünlere göre değişiklik gösterir.

Sonuç

Kadınların uzun süren hamilelik süreci, sonrasında doğum süreci ve emzirme süreci bir bütün olarak ele alındığında, vücut yapısından az veya çok bir takım değişiklikler ortaya çıkar. Bu anne olmanın doğal sürecidir. Ancak sonrasında kişinin sosyal hayatını etkileyecek bazı durumlarda ortaya çıkar.

Karın bölgesinde yağlanma, kol ve basen bölümlerinde yağlanma, buna bağlı olarak oluşan çatlaklar, emzirme sonrasında mememin sarkması her durumda olağan karşılanır. Bu gibi durumlar kişilerin sosyal aktivitelerinde kısıtlamalar, psikolojik açıdan olumsuz durumlar ortaya koyar.

Annelik estetiğinin amacı da bu türden olumsuzlukların ortadan kaldırılmasına yöneliktir. Doğumun zorlayıcı sebeplerine bağlı olarak, vajina dudaklarında meydana gelen sorunlar da estetik programa dahil edilerek düzeltilebilir.

Sık Sorulan Sorular

Annelik estetiği neleri kapsar?

Karın gerdirme, karın, kol ve basenlerde biriken fazla yağ aldırılması, meme büyütme ve küçültme işlemleri annelik estetiğinin kapsamında değerlendirilir. Hastanın talep etmesi durumunda vajina daraltma, vajina dudaklarının küçültülmesi de programa dahil edilir.

Annelik estetiği kaç günde iyileşir?

Annelik estetiğinin kapsamı hastaya göre değişiklik gösterebileceği gibi, iyileşme süreci de hastanın durumuna, operasyonun kapsamına göre değişiklik gösterir. Bu türden operasyon geçiren kişiler ortalama 6 haftada günlük aktivitelerini yerine getirebilirler. Ayrıca 6 ay sonrasında da tamamen iyileşme gösterebilirler.

Mommy makeover hangi bölgelere yapılır?

Doğum sonrası annenin vücudunda oluşan sarkma, lokal yağlanma, gevşeme gibi değişikliklerin düzeltilmesi için gerçekleştirilen cerrahi operasyonlar, tıp literatüründe mommy makeover olarak isimlendirilir. Bu tür operasyonlar karın, meme, sırt, kol, basen, vajina bölgelerine uygulanabilir.

İletişime Geçin

Size daha yakından yardımcı olabilmemiz için lütfen hemen iletişime geçin.