Göğüsler kadınlığın diğer bir deyişle dişiliğin sembolü olarak tanımlanır. Aynı zamanda kadınlar için göğüsler estetik görünüm açısından son derece önemlidir. Göğüslerin büyük ya da küçük olmaları, dik durması, simetrileri gibi pek çok kriter bu estetik görünüme şekil verir.

Küçük göğüsler estetik açıdan kadınların rahatsız olmalarına yol açar. Bunun için göğüslere bir müdahalede bulunulur. Genel tanımıyla; meme hacminin dokusunun altına protez yerleştirilerek memenin mevcut halinde daha büyük hale getirilmesi operasyonuna meme büyütme ameliyatı denir.

Bugünün teknolojisi ve teknikleriyle en basit gerçekleştirilen operasyonlardan biridir. En sık yapılan operasyonlardan biri olduğu da belirtilmelidir. Bu operasyon uzun süreli kalıcılığa sahiptir. Elbette zaman ilerledikçe göğse yerleştirilen implantlar özelliklerini kaybederler.

Buna bağlı olarak da göğüsler sarkma eğilimi gösterir. Bu nedenle buzun bir süre sonra yenilenmeleri gerekir. Kaliteli implantlar kullanılarak yapılan operasyonların ömürleri çok daha uzundur. Bununla birlikte düzenli doktor kontrolleri sayesinde bu ömrü biraz daha uzatmak mümkündür.

Meme Büyütme Ameliyatı Hangi Amaçlarla Yapılır?

Bu operasyon küçük, asimetri sorunu olan göğüslerin büyütülmesi ve estetik görünüme kavuşması amacıyla yapılır. Uzman doktor öncelikle hastayla ön görüşme yapar. Hastayı muayene eder ve ameliyat için uygulanacak adımlar belirlenir.

Meme ameliyatlarında ideal oran kişiden kişiye değişir. Burada en önemli husus hastanın istek ve beklentileridir. Diğer önemli husus ise memelerin orantılı bir biçimde şekillendirilmesidir.

Meme Büyütme Ameliyatlarında Ne Çeşit İmplantlar Kullanılır?

Mentor uzun yıllardır kullanılan meme implantıdır. Dünya çapından tercih edilen en kaliteli implant üreticisidir.

Meme Büyütme Ameliyatlarında Ne Çeşit İmplantlar Kullanılır?

Meme Büyütme Ameliyatına Nasıl Hazırlanılır?

Ameliyat öncesinde doktor hastayla bilgi paylaşımında bulunur. Hastalar ameliyat öncesinde kullandıkları ilaçları ameliyattan en az 7-8 gün önce keserler. Özellikle aspirin türü ilaçların kullanımı kesinlikle bırakılmalıdır. Hasta belli tetkiklerden geçirilir. Eğer hastanın vücudunun her hangi bir yerinde enfeksiyon riski varsa öncelikle bu rahatsızlık tedavi edilmelidir.

Kırk yaş üstü hastalarda aile içinde meme kanseri hikayesi olan varsa mamografik testler yapılmalıdır. Hastaların ameliyata girmeden önce doktor tarafından elle muayene edilirler. Doktorla öykülerini paylaşırlar. Bununla beraber gerekli tahlil ve testler yapılır. İstenen sonuçlar elde edildikten sonra operasyon için karar verilir ve uygulamaya geçilir.

Meme Büyütme Operasyonu Nasıl yapılır?

Meme altından 4-5 cm'lik kesiler açılır. Bu kesiklerden içeri girilir ve bu alana silikonlar yerleştirilerek meme büyütme operasyonu yapılır. Silikonlar meme dokusunun altına ya da göğüs kafesinin önünde yer alan kasın altına yerleştirilebilir.

Tek tip silikon kullanılmaz. Dünya çapında ün yapmış olan firmalar mevcut. Bu firmaların ürettiği kaliteli silikonlar tercih edilmelidir. Ameliyat genel olarak 60 ile 90 dakika arası bir süreyi kapsar. Hastalar operasyondan sonra aynı gün içinde hastaneden taburcu olurlar.

Meme Büyütme Operasyonu Sonrasında Neler Yaşanır?

Hastalar meme büyütme ameliyatı sonrası süreçte normal aktivitelerde kısıtlılıklar yaşanır. Yani hastanın bu süreçte biraz daha dikkatli ve özenli olmaları gerekir. Doktorun önerileri doğrultusunda yaşanır. Ameliyat sonrasında hastalar çok şiddetli ağrılar yaşamazlar. Doktor oluşabilecek ağrılar için belli ağrı kesiciler reçete eder. Bu ilaçlar alınarak ağrılar hafifler.

Ameliyat sonrasında göğüslere özel bir sargı yapılır. Göğse yerleştirilen protezin olduğu yerde oluşacak sızıntıların dışarı atılması için bölgeye drenler yerleştirilebilir. Eğer dren kullanıldıysa bu drenler operasyondan birkaç gün sonra alınır. Ameliyat sonrasında 6 saat süresince sıvı alımı yapılmaz. Bu süre sonunda hasta sıvı alabilir. Ameliyat sonrasında ilk hafta hastalar sırt üstü yatmalıdırlar.

Operasyondan 2 gün sonra hasta banyo yapabilir. Zira bu sürede hastanın pansumanı yapılmış olur. Bu yüzden iki gün sonra banyo yapılmasında bir sakınca yoktur. Ameliyattan 2 gün sonra pansuman yapılır. Pansumandan sonra hastalar sporcu sutyeni giyerler. 3 hafta süresince gece gündüz bu sutyen kullanılır.

Ameliyat sonrasında ilk 4 gün büyük öneme sahiptir. Bu sürede komplikasyonlar oluşabilir. Gerginlik, ödeme ya da olası cilt rengi değişiklikleri meydana gelebilir. Bu şikayetlerin hızlı bir şekilde sona ermesi için hastaların doktorun tavsiyelerine uyması ve bu süreci dinlenerek geçirmesi oldukça önemli. Ameliyattan birkaç gün sonra doktorun izniyle kişi sosyal yaşantısına ve iş hayatına geri döner. Spor faaliyetleri ve egzersizler için 8.haftanın bitmesi beklenmelidir.

Belirlenen sürelerde göğüslerdeki ödemler, şişlikler gibi şikayetler geçer ve iyileşme süreci başlar. Ameliyat sonrasında kesiklerin izleri yapıldıkları bölgeye göre değişir. Genellikle kaybolma eğiliminde olan kesilerdir. Uzman doktorlar kesilerde görünmeyecek alanlarda açarlar. Bu nedenle hastalar bu kesiklerden estetik olarak rahatsız olmazlar. Göğüsler 4 yada 6. ayda tam şeklini alır.

Meme Büyütme Ameliyatının Sonuçları Nelerdir?

Meme büyütme ameliyatı sonrasında hastalar istedikleri estetik görünüme sahip olarak başarılı sonuç alırlar. Meme büyütme ameliyatı olanlar uzman doktorlarının kontrolünde iyileşme sürecini başarıyla atlatırlar.

Meme Büyütme Ameliyatının Sonuçları Nelerdir?

Meme Ameliyatının Riski Var Mıdır?

Her ameliyat belli riskler içerir. Meme operasyonlarında bölgeye yerleştirilen implantlar kırışabilir, bunlarda kıvrılmalar meydana gelebilir ya da yırtılabilir. İmplantın yüzeyine yapışan ince doku tabakasıyla kaplanabilir. Bu da implantta dalgalanmalara neden olabilir.

Operasyonun diğer bir riski ise emzirmeyle ilgilidir. Meme operasyonlarında bebeğin emzirilmesinde sorunlar yaşanabilir. Zira memelere takılan implantlar emzirme yeteneğini etkiler. Yani emzirme durumunda problemler otaya çıkabilir. Bu nedenle hastaların konuyla ilgili olarak doktorlarından net bilgi edinmeleri gerekir.

Bunların dışında kanama, enfeksiyon, asimetrik görünüm gibi riskler de sayılabilir. Bu gibi risklerin en aza inmesi ve tamamen ortadan kalkması hastaların kurum ve doktor seçimiyle doğrudan bağlantılıdır. Meme operasyonları sanılanın aksine basit operasyonlardır. Ancak uzmanlık ve dikkat gerektirir. Dolayısıyla uzman ellerce yapılması şarttır.

Meme Büyütme Ameliyatı Kimlere Uygulanabilir?

Bazı kişilerin doğuştan, bazılarının ise hamilelik sonrasında göğüs hacimlerinde kayıplar vardır. Yani göğüsler vücudun ölçülerine göre küçüktür. Bununla beraber iki göğüs arasında asimetri sorunları olabilir.

Bu durumda da göğüs büyütme ameliyatı gerekir. Böylece iki göğüs birbirine benzetilerek estetik görünüm sağlanır. Bu da hastaları estetik açıdan rahatsız eder ve öz güven eksikliği gibi psikolojik bazı durumlara neden olur.

18 yaş üzerinden olan ve bu sorunları yaşayan kişiler bu operasyonu yaptırabilirler. 18 yaş altında olan kişilerde gelişme çağı devam ettiği için bu kişilere müdahale edilmez. Aynı zamanda yakın zamanda anne olmak isteyen kişiler için de bu operasyon uygun olmaz.

Meme Büyütme Ameliyatı Fiyatları 2024

Meme büyütme ameliyatı fiyatları için ortalama rakamlar vermek mümkün. Ancak net bir rakam elde edilmesi için hastaların doktorla ön görüşme yapmaları gerekir. Göğüslerin genel durumu, uygulanacak işlem adımları, kullanılacak implantlar fiyatı etkiler. Bu nedenle ön muayeneden sonra doğru rakamlar edinmek mümkün olur.

Sonuç

Göğüslerin estetik görünmeleri hastaların kendilerini iyi hissetmeleri ve öz güvenlerinin yerine gelmesi açısından oldukça önemli. Elbette bu operasyon için hastaların seçecekleri sağlık kuruluşları ve cerrahlar da ayrı bir öneme sahip.

Bu noktada alanında profesyonel kişiler tercih edilmelidir. Böylece başarılı sonuçlar alınır. Bu alanda en başarılı sonuçları vere drzeynepsen.com’dan hizmet alınmalıdır. Hastalar ön görüşme ile bilgilendirilir.

Daha sonra muayene gerçekleştirilir. Gerekli tetkikler eksiksizce yapılarak operasyon adım adım planlanır. Hastalar meme büyütme ameliyatı sonrasında istedikleri estetik görünüme kavuşmuş olmanın mutluluğuyla hayatlarına devam ederler.

Sık Sorulan Sorular

Meme Büyütme Ameliyatı Zor Mu?

Oldukça kolay bir şekilde gerçekleşen basit bir operasyondur.

Silikonun Ömrü Ne Kadardır?

10 ile 12 yılda bir kez değiştirilmesi önerilir.

Meme Büyütme Kimlere Yapılmaz?

18 yaş altı olan kişilere yapılmaz.

İletişime Geçin

Size daha yakından yardımcı olabilmemiz için lütfen hemen iletişime geçin.