Bacak (Uyluk) Germe Ameliyatı Nedir?

Uyluk germe ameliyatı, aşırı kilo kayıpları sonrasında bacak uyluk kısmında bulunan deri sarkmasının önlenmesi, eski esnekliğini kazanmasını amaçlayan cerrahi yöntemlerdir. Uyluk germe nedir? Sorusuna cevap verebilmek için, uyluk bölümünün tanımlanması gerekir.

Uyluk, dizle, kalça arasında kalan kısım olarak tanımlanır. Bu alanda düzenlenen sarkmanın giderilmesine yönelik ameliyatlar ve estetik operasyonlarda, uyluk gerdirme olarak tanımlanır.

Aşırı ve hızlı kilo kayıplarında, kalça, arka uyluk, dış uyluk, popo kısımlarında bulunan yağlı bölgede erime meydana gelir. Buna bağlı olarak da belirtilen bölgelerde ciltte sarkma meydana gelir. Bazı durumlarda cilt kendini yenileyemez ve esnekliğini kaybeder. Bu durum kişinin anatomosiyle ve yaşıyla da ilgilidir.

Uyluk germe ameliyatı sadece aşırı kilo kayıplarında uygulanmaz. Bazı durumlarda doğal yollarda uyluk bölgesinde ve bağlantılı bölgelerde yağ aldırma işlemi gerçekleştirilir. Bu gibi durumlarda da sarkan cildin yeniden toparlanması için cerrahi operasyonlar gerçekleştirilebilir.

Uyluk Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Uzun süreyle kilo vermesi durumunda, kalça bölgesinde bulunan ciltte kilo vermeye bağlı olarak kendini yenileyerek yapısını korumaya devam eder. Ancak hızlı kilo verildiğinde ve uylukta buna bağlı hızlı yağ kaybı oluştuğunda, cilt kendisini yenileyemez ve sarkma gibi istenmeyen durumlar ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda hastaya anestezi uygulanarak doğrudan uyluk germe ameliyatı uygulanır.

Bazen de kişinin anatomisine bağlı olarak, kalça (bacak) bölgesinde aşırı yağlanma meydana gelir. Bu gibi durumlar için uyluk germe ameliyatı, yağ alma işlemi birlikte planlanır. Hastanın ihtiyacına göre, uyluk gerdirme işlemleri kalça, karın, popo bölgelerindeki germe ameliyatları ile birlikte planlanabilir. Uyluk gerdirme işleminde, kalça bağlantı yerlerinden kesiler oluşturarak fazla derinin alınması amaçlanır.

Uyluk Germe Ameliyatı Ne Kadar Sürer?

Operasyona katılan cerrahi uzman ekibin tecrübesi, operasyonun gerçekleştirileceği hastanenin imkanları ve kullanılan cihazların kalitesi, uyluk germe ameliyatı süresini belirler. Bu türden operasyonların süresi ayrıca, hastanın operasyonlara yatkınlığına, operasyon bölgesinin kapsamına göre de değişiklik gösterir.

Uyluk germe ameliyatı için uygun koşullar sağlandığında, ortalama 2-3 saat gibi sürede operasyon tamamlanır. Uyluk gerdirme operasyonuna kalça, popo, karın gibi bölgelerde dahil edildiğinde bu süre daha uzun sürebilir.

Operasyonunun Türleri Nelerdir?

Bacağın dizden kalçaya kadar uzanan bölümü uyluk olarak isimlendirilir. Uyluk germe ameliyatı da genellikle bu bölgeye uygulanır. Uyluk gerdirmelerde liposuction yöntemi kullanılarak veya sadece germe ameliyatı olarak iki farklı yöntemle yapılabilir.

Liposuction yöntemi kullanıldığı durumlarda, belirlenen bölgelerden belirlenen oranlarda yağ alımı yapılır, devamında sarkan deri çıkartılarak, kesiler uygun konumlarda sabitlenir. Liposuction yöntemi operasyona dahil edilmediğinde, sadece fazla olarak belirlenen deri kesi yöntemi ile alınır.

Uyluk bölgesinde sarkmaların nedenleri;

 • Kişilerin yaşlanması,
 • Hareketsiz ve spor etkinliklerine katılmadan hayat sürülmesi,
 • Hamileliğin getirdiği olumsuzluklar,
 • Düzensiz beslenme,
 • Cilt altındaki yağ dokusunda oluşan kayıplar,
 • Hormon bozuklukları,

Gibi nedenlere bağlı olabilir. Uyluk germe ameliyatı da bu türden hasta öyküsüne göre değişiklik gösterir.

Operasyonunun Türleri Nelerdir?

Uyluk germenin farklı kesilerle elde edilen farklı türleri vardır. Estetik cerrahınız, sizin bireysel ihtiyaçlarınızı karşılamak için en iyi prosedürü belirleyecektir. Aşağıda dikkate alınması gereken farklı uyluk germe türleri bulunmaktadır.

Uyluk germe kesi bölgelerine göre, iç uyluk gerdirme, mini uyluk gerdirme, dış (iki taraflı) uyluk gerdirme, dikey uyluk gerdirme, şeklinde farklı yöntemlerle gerçekleştirilir. Kesi bölgeleri ve uygulanan yöntemler, hastanın ihtiyaçlarına göre belirlenir.

Uyluk Germe Öncesinde Neler Yapılmalıdır?

Kişiden kişiye farklılık gösterse de, uyluk bölgesi yağlanmaya en yatkın bölgedir. Uyluk germe ameliyatı öncesinde, konusunda deneyimli uzman cerrah araştırması yapılmalı, ameliyat ortamı hakkında araştırmalar yapılmalıdır.

Uyluk germe ameliyatı fiyatları da bu anlamda mutlaka araştırılmalıdır. Çünkü bu türden operasyonlar uzman ekibin tanınırlığına, operasyonun kapsamına ve kullanılan cihazlara göre değişir. Hasta cerrah ve ameliyat ortamı ile ilgili kesin karar verdiğinde, varsa daha önce ki tıbbi geçmişini hekimle paylaşmalıdır.

Uyluk germe ameliyatı öncesinde, hekim tarafından önerilen bazı tetkik ve tahlil sonuçları ortaya konulmalıdır. Operasyonu yatkın olan hastalar, hekim tarafından süreç hakkında bilgilendirilir.

Hastalarda operasyonun başarısını arttırmak için, operasyondan en az 2 hafta önce;

 • Sigara ve alkol kullanımına ara vermeli,
 • Vermidon, Apranaks ve benzeri ağrı kesicileri kesmeli,
 • Ginko Biloba ve Ginseng gibi maddeleri içeren haplara ara vermeli,
 • Zayıflama içerikli ürün alımını bırakmalı,
 • Yeşil çay, domates çekirdeği, kiraz sapı gibi bitkisel ürünlere ara vermeli,
 • Sağlıklı ve düzenli beslenmeye özen göstermeli,

Gibi davranışlar geliştirmelidir. Ayrıca hastanın iyileşme sürecince de benzer davranışları göstermesi önerilir. Ameliyata hazırlanan hasta ayrıca 6 saat öncesinden herhangi bir şey yememesi gerekir.

Uyluk Germe Sonrasında Dikkat Edilecekler Nelerdir?

Birçok cerrahi operasyonda olduğu gibi, uyluk germe ameliyatı sonrasında da, hasta bir gün hastane ortamında gözlem altında bulunmalıdır. Kesi bölgelerinde ki bandajlar birkaç gün boyunca sabit kalmalı, gerekli durumlarda klinik ortamda değişimleri sağlanmalıdır.

Aksi belirtilmedikçe hasta 2-3 gün banyo yapmaktan kaçınmalıdır. İlk haftalarda yürüyüşler medikal destekleyicilerle sağlanır. Bacakları zorlamamak adına mümkün olduğu kadar istirahat edilmelidir. Hasta bir hafta zorunlu aktivitelerini yapmaya başlayabilir.

Hekim tarafından belirtilen ağrı kesiciler, besin takviyeleri bu süreçte alınmalıdır. Uyluk germe öncesi sonrası mutlaka hekim tavsiyelerine uyulması, kan sulandırıcı ilaçlardan ve besinlerden uzak durulması gerekir.

Uyluk Gerdirme Operasyonunun Faydaları Nelerdir?

Bacak germe ameliyatları, bacak üst konumunda bulunan fazla yağların ve sarkık deri kütlesinin alınmasını amaçlar. Bu sayede fazla kütle alınırken, aynı zamanda da fiziki görünümde ciddi oranda düzelme görülür.

Bazı kişiler spor yapsalar bile uyluk kemiğinde oluşan fazla yağları atmakta zorlanırlar. Ayrıca aşırı kilo kayıplarında da cilt sarkmaları çoğu zaman giderilemez. Bu gibi durumlar için uyluk gerdirme ameliyatı kesin çözüm sunar. Bu türden ameliyatlardan kesi bölgeleri görünmeyecek konumlarda sabitlendiğinden, ameliyat izleri de estetik açıdan sorun oluşturmaz.

İyileşme süreci kısa olduğu için, hastalar 1 hafta gibi kısa sürede günlük hayatlarına devam edebilirler. Hastanın talep etmesi, uzman hekimin önermesi durumlarında, baldır inceltme ameliyatları da uyluk gerdirme programına dahil edilebilir.

Uyluk Germe Ameliyatın Olası Riskleri Nelerdir?

Genel anestezi ve cerrahi işlemler dahilide gerçekleştirilen uyluk germe operasyonu, yüksek risk içermez.

Ancak operasyon sonrasında;

 • Operasyon bölgesinde kanama,
 • Yara izleri,
 • Gerekli özenin gösterilmediği durumlarda enfeksiyon oluşması,
 • Asimetrik uyumsuzluklar,
 • Ödem oluşmaları,
 • Cildin elastikiyetini kaybetmesi,
 • Kronik rahatsızlıklara gelişen komplikasyonlar,

Gibi komplikasyonlar gelişebilir. Operasyon sonrası ağrılı durum ve bazı şişlikler görülmesi normaldir. Bu iyileşme sürecinde kendiliğinden ortadan kalkar. Diğer gelişen komplikasyonlar, operasyona uzman ekibin katılması durumunda minimum düzeye indirilebilir.

Hasta beslenme düzeni oluşturarak ve önerilen fiziksel aktivitelere katılarak, olası riskler minimum düzeye indirilebilir. Operasyon sonrası taburcu edilen hastalar, yara ayrılması, bacaklarda uyuşma, dikiş açılması, şiddetli ateş ve titreme durumlarında mutlaka hekime başvuru yapmaları gerekir.

Uyluk İçleri Yalnız Liposhaping İle Düzeltilemez Mi?

Gergin ve genç ciltli hastalarda uygulanmak koşuluyla, sınırlı miktarda liposhaping uyluk içleri için tek başına uygulanabilir. Bu türden operasyonlar ayrıca radyofrekans uygulaması ile desteklenmesi gerekir.

Bu sayede ciltte dalgalanmalar önlenebilir. Yaşlı cilde sahip kişilerde veya fazla miktarda liposhaping uygulandığı durumlarda, ciltte sarkmalar oluşacağından, uyluk gerdirme operasyonları ile bu yöntem desteklenmelidir.

Yağ Alma (Liposuction) Bu Ameliyat İle Beraber Yapılabilir Mi?

Liposuction yönteminde, deri altında bulunan yağın vakum yöntemi ile alınması amaçlanır. Gerekli durumlarda liposuction yöntemi, uyluk gerdime operasyonları ile birlikte yapılabilir. Yağlanma nedeniyle uygulanan germe yöntemlerinde, bu yöntem yaygın olarak kullanılır.

Uyluk Germe Ameliyatı Sonrası İz Kalır mı?

Operasyonun kapsamına göre, uyluk gerilmesi işlemlerinde farklı kesi işlemleri gerçekleşir. Hafif sarkmaya bağlı kesilerde, dikişler kalça altı, kasık gibi derinin katmanlı olduğu bölgelere gizlenir. Sarkmanın fazla olduğu durumlarda, dikişler uyluk bölgesinde iç kısımda yer alır. İyileşme sağlandığında hastanın konforlu yaşamını etkilemeyecek şekilde hafif dikiş izleri kalabilir.

Sonuç

Bacaklarda ortaya çıkan aşırı yağlama veya cilt sarkması gibi durumlar, her yaşta kişilerin konforlu yaşamını etkileyen bir durumdur. Ayrıca konforlu yaşamından bu nedenle uzaklaşan kişiler, zamanla sosyal açıdan da sorunlar yaşarlar.

Bu türden sorunlar yaşayan kişiler, 2-3 saat süren uyluk (bacak) germe ameliyatları ile konforlu yaşamlarına dönüş sağlayabilirler. Ayrıca bu türden operasyonların iyileşme süreci ve olası riskleri de oldukça düşüktür. Her cerrahi operasyonda olduğu gibi, uyluk gerdirme ameliyatları da uzman ekibin varlığı durumunda ve güvenli hastane koşullarında istenen düzeyde başarı sağlayabilir.

Ankara uyluk germe ameliyatı yaptırmayı düşünen ve uzman ekip arayışında bulunan kişiler, drzeynepsen.com adresine ziyarette bulunarak, tecrübeli uzman görüşlerinden faydalanabilirler. Operatör Doktor Zeynep Şen, cerrahi operasyonlarda oluşabilecek risklere karşı tüm tedbirleri önceden alır. Bu da operasyonun başarı yüzdesini önemli oranda yükseltir.

Sık Sorulan Sorular

Uyluk Germe Ameliyatı Kaç Saat Sürer?

Uyluk gerdirme ameliyatlarının öngörülen süresi 2-3 saattir. Operasyon bölgesi genişlediği durumlarda, bu süre artış gösterir.

Uyluk Germe Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Uyluk gerdirme operasyonları, uzman ekip, uzman cerrah ve hastane koşullarında yapılır.

Uyluk Germe Ne Zaman İyileşir?

Hasta, uyluk gerdirme operasyonu gerçekleştikten bir hafta sonra, günlük aktivitelerini gerçekleştirebilir. Ancak tamamen iyileşme, hastanın yaşına, fizyolojik durumuna, operasyonun kapsamına göre değişiklik gösterir.

İletişime Geçin

Size daha yakından yardımcı olabilmemiz için lütfen hemen iletişime geçin.