Kaş Kaldırma Ameliyatı Nedir?

Kaş kaldırma ameliyatı düşük kaşları düzeltmek için uygulanan cerrahi işleme denir. Kaşın kalkık ve düzgün görünmesi yüz ifadesi üzerinde oldukça önemli bir role sahiptir. Zamanla esnekliğini kaybeden cilt ve yüz kasları kaşın düşük konumlu ve sarkık olmasına neden olur. Bununla birlikte alın düşük görünür ve buradaki çizgiler belirginleşir. Tüm bunlar kişide üzgün, yorgun veya kızgın bir ifade oluşturur.

35 yaş üstü hemen hemen herkeste kaş sarkması görülebilir. Kaş kaldırma ameliyatı ile hem daha genç hem de daha canlı bir görünüm kazanabilirsiniz. Operasyon genel olarak tek başına yapıldığı gibi yüz germe ameliyatlarına da dahil edilebilir.

Kaş Kaldırma Yöntemleri Nelerdir?

Kaş kaldırma yöntemleri kaş bölgesinin estetik olarak daha genç ve doğru görünmesini sağlar. Pozitif bakışlara sahip olmak isteyenler için kaşların yukarıya taşınması yüzde lifting etkisi yaratır.

Kaş kaldırma ameliyatı için şu yöntemler kullanılır:

  • Endoskopik kaş kaldırma
  • Klasik kaş kaldırma
  • Kaş askısı

Ameliyatsız kaş kaldırma yöntemlerinde ise botoks ve ulterapi yöntemleri kullanılır. Hem ameliyatlı hem de ameliyatsız prosedürlerin kendi içerisinde çeşitli dezavantajları ve avantajları bulunur.

Botoksla Nasıl Kaş Kaldırılır?

Botoksla kaş kaldırma yüze uygun kaş şekli tasarlamakla yapılır. Kaş olması gereken pozisyona çekilir ve yüz ile uyumlu hale getirilir. Botoksla kaş kaldırma işlemini yapan cerrahlar, altın oranı hesaplayarak kaşı kaldırır. Kaşın doğal hareketini korumak için kaslara minimal düzeyde müdahale edilir. Ameliyatsız bir işlem olması nedeniyle 10 dakika içerisinde operasyon gerçekleştirilir.

Kaş kaldırma botoksu için botulinium toksini kullanılır. İnce uçlu iğne yardımıyla önceden belirlenen noktalara bu toksin enjekte edilir. İşlemin etkisi birkaç gün sonra belirgin bir şekilde gözle görülür. Botoksla kaş kaldırmanın en büyük avantajları kısa sürede yapılması ve işlem sonrasında yara izi oluşmamasıdır.

Ulterapi İle Nasıl Kaş Kaldırılır?

Kaş kaldırma ameliyatı olmadan kaş problemlerini gidermek isteyenler için bir diğer seçenek ise ulterapidir. Bu yöntemde yüksek yoğunluklu ultrason enerjisi kullanılarak kaş kaldırılır. Kullanılan cihazlar cilde yüzeysel olarak etki ettiği için derin dokulara ulaşmaz. Yaklaşık birkaç milimetre derinliğe ulaşan ultrason enerjisi burada kaşın toparlanmasını ve kalkmasını sağlar.

Ulterapi ile kaş kaldırırken ciltte yara izi oluşmaz. İşlem yaklaşık 10 dakika sürer. Etkileri hemen görülebilir fakat istenilen etkiye ulaşması 3 ayı bulabilir.

Endoskopik Kaş Kaldırma Ameliyatı Nedir?

Endoskopik kaş kaldırma günümüzde uygulanan en popüler yöntemdir. İnce ve küçük kameralarla, kesi yapılmadan gerçekleştirilen kaş kaldırma ameliyatına denir. İşlem son derece konforlu ve kalıcıdır. Bu yüzden sık sık tekrarlanması da gerekmez. Kişinin tercihine ve uzman hekimin uygun görmesine bağlı olarak bu yöntemle kaş kaldırma işlemi yapılabilir.

Endoskopik Kaş Kaldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Kaş kaldırma ameliyatı endoskopik yöntem ile yapılacaksa ilk etapta bazı tetkikler istenir. Danışanın biyolojik olarak ameliyata uygun olup olmadığı değerlendirilir. İşlem duruma göre lokal veya genel anestezi altında ameliyathane şartlarında gerçekleştirilir. Saçlı derinin birkaç noktasında küçük delikler açılır ve bu deliklerden endoskopik kaş kaldırma ameliyatı yapılır.

Endoskopik Kaş kaldırma ameliyatından sonra yara izleri saçlı deride olduğu için görünmez. Ağrı kesicilerle iyileşme süreci idare ettirilir. Saçlı derideki dikişler 10 gün sonra alınabilir.

Klasik Kaş Kaldırma Ameliyatı Nedir?

Bir diğer kaş kaldırma ameliyatı aslında klasik olarak yapılan cerrahi işlemdir. Klasik kaş kaldırma ameliyatı şakak germe ameliyatı olarak da bilinir. Bireyin saçlı derisine müdahale ederek ameliyat gerçekleştirildiği için dikiş hatları veya izler görünmez. Saçlı deriyi keserek kaşı yukarı kaldırma işleminin yapılmasına klasik kaş kaldırma ameliyatı denir.

Klasik Kaş Kaldırma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Klasik Kaş kaldırma ameliyatı şakak kısmından bireyin saçlı derisini çıkartarak yapılır. Çıkartılan saçlı deri ile birlikte bölgede bir gerilim oluşturulur. Oluşan bu gerilim kaşın sarkık pozisyonundan daha kalkık ve yukarı bir konuma taşınmasını sağlar.

Kaş Askısı Yöntemi Nedir?

Yüz germe estetiğinde de yaygın olarak kullanılan askılama yöntemi kaşı kaldırmak için de kullanılır. İşlem sırasında özel geliştirilmiş iplikçilerden yararlanılır. Deri altından yerleştirilen ve kaşın askılanmasını sağlayan bu iplikçiler vücut ile uyumludur. Fakat kişinin mimik hareketlerine göre zamanla bu iplikçiler fonksiyonunu yitirebilir. Dolayısıyla kaş askısı yöntemini 2 yılda bir tekrarlamak gerekebilir.

Kaş Askısı Yöntemi Nasıl Yapılır?

Kaş askısı yöntemi ile kaş kaldırma işlemi lokal anestezi altında yapılır. Saç çizgisinin sınırından küçük bir delik açılır. Delikten geçirilen özel iplikçiler yardımıyla kaş belirlenen pozisyonda asılır. Bu yöntem kaşları istenen seviyede tutsa da bir süre sonra kaşlar eski yerine inebilir.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Sonrasında İyileşme Dönemi Nasıldır?

Ameliyat sonrası kaş kaldırma bandı ile kaşlar dışarıdan da sabitlenir. Bölgede geçici bir ödem oluşacaktır. Soğuk kompres ile ödemden kurtulabilirsiniz. Şişlik normal olarak karşılansa da morluk durumu çok rastlanmaz. Eğer uygulama bölgesinde farklı bir renk değişimi görüyorsanız mutlaka doktorunuzla iletişime geçmelisiniz.

Kaş kaldırma ameliyatı sonrasında hemen iyileşme dönemi başlar. 3-4 gün sonra saçları çok hırpalamadan banyo edebilirsiniz. Yaklaşık bir hafta sonra dikişler alınır ve büyük oranda iyileşme görülür. Geçici olsa da bir süre kaş ve alnın hareketinde zorluk, hissizlik yaşanabilir. Bunların dışında beklenmedik bir durum ile karşılaştığınız takdirde hemen doktorunuzla iletişime geçmenizi tavsiye ederiz.

İdeal Kaş Nasıl Olmalıdır?

Herkesin kendine özel bir yüz ifadesi vardır. Yüz şekline uygun olarak konumlandırılan kaş, ideal olanıdır. İdeal bir kaşın üçte ikisi yukarıda olmalıdır. Üçte birlik kısmı ise hafif aşağıya doğru yönelmeli bitiş noktası ise başlangıçtan daha aşağıda olmalıdır.

Oval yüz tipine sahip olanlarda kaşın hafif açılı olması doğal bir görünümdür. Yuvarlak yüzlerde keskin açılı kaşlar, uzun yüzlerde düz kaşlar, köşeli yüzlerde ise yay şeklindeki kaşlar ideal olanıdır.

Kaş Kaldırma Ameliyatı Fiyatları 2024

Kaş kaldırma ameliyatı fiyat konusunda diğer estetik uygulamalara nazaran daha makuldür. Fiyat belirlemede kullanılacak yöntem, malzeme ve ekipmanlar da etkilidir. Bakışları, ifadeyi ve duygu durumunu direkt olarak etkileyen kaş yapısını düzenlemek minimal teknikler gerektirir. Bu yüzden tecrübeli ve başarılı hekimleri tercih etmek önemlidir.

Aynı şekilde güvenilir merkezlerden hizmet almak da başarı şansını arttırır. Kaliteli merkezler, alanında uzman estetik doktorları, medikal malzemeler ve cihazlar kaş kaldırma ameliyatı için belirlenen fiyatı değiştirir.

Güncel fiyat konusunda en doğru bilgiyi alabilmek için öncelikle doktor muayenesi gereklidir. Başarılı merkezlerde muayene olup beklentilerinizi bir uzmanla paylaşarak net bir kaş kaldırma fiyat bilgisi alabilirsiniz.

Sonuç

Yüz ifadesinin ve mimiklerin en etkili silahlarından biri kaşlardır. Kaşların şekli ve bulunduğu konum yüz ifadesini doğrudan etkiler. Sevinç, şaşkınlık ve sinir halinde yaşanan bütün tepkileri kaşlarımızla ifade ederiz.

Bu yüzden kaşların doğal ve olması gereken formda bulunması son derece kıymetlidir. Fakat belli bir yaştan sonra çevresel şartlarında etkisiyle kaşların düşmesi kaçınılmazdır. Düşük kaşlar için estetik müdahaleye gerek duyulur.

Op.Dr. Zeynep ŞEN estetik uygulamalar konusunda en popüler markalar arasında yer alıyor. Kaş kaldırma ve diğer estetik işlemler için güvenle tercih edebilirsiniz. Uzman kadro ile son teknolojiye sahip modern cihazları danışanların hizmetine sunuyorlar.

Deneyimli ve alanında profesyonel plastik cerrahlar en doğru ve en doğal estetik işlemleri gerçekleştiriyor. Bireylerin isteklerini, hayallerini ve beklentilerini kendi ilim ve tecrübeleri ile bütünleştiriyorlar. Böylece gerçekçi, kalıcı ve kesin çözümler üretiyorlar. Sadece işlem sırasında değil öncesinde ve sonrasında da gereken danışmanlığı esirgemiyorlar.

Sık Sorulan Sorular

Kaş Kaldırma Estetiği Sağlıklı Mı?

Kaş kaldırma ve alın germe ameliyatı enerjik ve dinç bir görünüm kazandırdığı için sağlıklı bir uygulamadır.

Kaş Kaldırma Estetiği Kaç Yıl Dayanır?

Hastanın dokusuna, yaşlanma sürecine, seçilen kaş kaldırma yöntemine göre işlem 1 yıldan 20 yıla kadar dayanabilir.

Kaş Kaldırma Estetiği Kaç Dk Sürüyor?

Kaş kaldırma ameliyatı yapılan yönteme göre 30 dakika ile 60 dakika arası sürer.

İletişime Geçin

Size daha yakından yardımcı olabilmemiz için lütfen hemen iletişime geçin.